Święto 103. rocznicy utworzenia Szkolnictwa Morskiego w Polsce

Święto 103. rocznicy utworzenia Szkolnictwa Morskiego w Polsce

Przemówienie JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
z okazji święta 103. rocznicy utworzenia Szkolnictwa Morskiego w Polsce


Szanowni Państwo!

Na tego rodzaju uroczystościach, jak dzisiaj, spotykamy się trzy razy w roku: podczas inauguracji roku akademickiego, podczas święta naszej Uczelni w dniu 8 grudnia i w dniu 17 czerwca, podczas święta czerwcowego.

Przygotowując dzisiejsze wystąpienie, miałem dylemat, jaki okres czasu podsumować. Podczas inauguracji tego problemu nie ma – podsumowuję poprzedni rok akademicki. W grudniu podsumowuję rok miniony. Dzisiaj natomiast będę mówił o naszych sukcesach tegorocznych i tych, które miały miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Nie jestem w stanie wymienić wszystkich naszych sukcesów, o części z nich dowiedzą się Państwo w drugiej części naszego posiedzenia, kiedy zostaniecie Państwo wyróżnieni, odznaczeni czy nagrodzeni. W tym miejscu chciałbym od razu pogratulować wszystkim, którzy dostąpią dzisiaj tego zaszczytu!

Proszę Państwa!

Jesteśmy w okresie szczególnym. Kończy się trzeci rok trwania bieżącej kadencji, mamy rozpoczętych wiele inwestycji. Część z nich już się zakończyła, inne ukończymy w tym i przyszłym roku, a pozostałe zrealizowane zostaną w następnej kadencji.

Chciałbym jednak wspomnieć w tym miejscu o wielkiej inwestycji, a mianowicie o budowanym w Gdańsku Centrum Offshore. Miejsce to będzie służyło nam, ale myślę, że również całej Polsce przez wiele następnych lat. Wpisuje się ono doskonale w decyzje rządowe dotyczące wejścia w morską energetykę wiatrową. W Centrum Offshore będzie się znajdowała siedziba Instytutu Morskiego. Prace budowlane zostaną ukończone latem tego roku, a na początku jesieni – w październiku, może w listopadzie – dokonamy uroczystego otwarcia tego Centrum. Tym z Państwa, którzy nie widzieli jeszcze tego budynku, podpowiem, że sąsiadujemy z twierdzą Wisłoujście w drodze na Westerplatte. Budynek jest kilkusetmetrowy, trudno go nie zauważyć.

Kilka tygodni temu dokonaliśmy podwieszenia wiechy w Centrum Sportu i Rekreacji. Tego dnia odbył się również uroczysty piknik dla pracowników. To Centrum również mogłoby zostać oddane w tym roku, ale, zgodnie z treścią umowy, część prac musi zostać ukończona w przyszłym roku, abyśmy mogli rozliczyć tę budowę ostatecznie w 2024 roku. Przewiduję otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji w kwietniu, być może w maju przyszłego roku, co zostanie połączone z Dniem Sportu naszego Uniwersytetu.

Trwają również prace modernizacyjne na Wydziale Nawigacyjnym. Nie trudno nie dostrzec zmian, jakie nastąpiły w ostatnim czasie wokół gmachu Wydziału Nawigacyjnego na Skwerze Kościuszki.

Proszę Państwa!

Dzisiaj, zaraz po uroczystym podniesieniu bandery, miała miejsce uroczystość nadania skwerowi wewnątrz kampusu Uczelni imienia kapitana żeglugi wielkiej Stanisława Kosko. Stanisław Kosko jest jednym z naszych wielkich poprzedników. Pełnił funkcję dyrektora Szkoły Morskiej w latach 1937-1939. Uruchomił Wydział Transportu i Administracji Morskiej, rozpoczął budowę pływalni. Zgodnie z jego decyzją, „Dar Pomorza” został wyprowadzony w sierpniu 1939 roku i szczęśliwie dotarł do Szwecji, gdzie był internowany przez cały okres wojny. Kilka dni przed rozpoczęciem wojny, Pan kapitan Stanisław Kosko, nasz absolwent, został zmobilizowany i trafił na statek pomocniczy „Gdynia”. Niestety, statek został zbombardowany 2 września. W wyniku odniesionych ran kapitan Stanisław Kosko zmarł 8 września 1939 roku. Został pochowany potajemnie przez grupę pracowników i studentów naszej Uczelni na Cmentarzu Witomińskim.

Ale dlaczego akurat teraz o tym mówię, dlaczego akurat w dniu dzisiejszym dokonaliśmy nadania skwerowi imienia kapitana Stanisława Kosko? Otóż w roku 2023 organizujemy rejs upamiętniający rejs „Lwowa” do Brazylii, kiedy to pierwszy statek pod polską banderą przekroczył równik. W tym rejsie brał udział Stanisław Kosko jako student Szkoły Morskiej w Tczewie.

Szanowni Państwo!

W dniu wczorajszym Senat naszej Uczelni jednogłośnie nadał godność doktora honoris causa Panu Profesorowi Hansowi Rummlowi z Hochschule Bremerhaven. Uroczystość wręczenia dyplomu odbędzie się w przeddzień inauguracji roku akademickiego, w dniu 7 października. Na ostatnim, majowym posiedzeniu, Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podjął decyzję o wszczęciu postępowania o nadanie godności doktora honoris causa Panu Profesorowi Bradfordowi Parkinsonowi ze Stanford University, twórcy systemu GPS. Jesteśmy po rozmowach z Panem Profesorem, który zgodził się przyjąć tę godność. Procedura będzie trwała oczywiście kilka miesięcy, myślę, że zakończy się ona na początku przyszłego roku.

Pozostając jeszcze przy temacie godności doktora honoris causa, zostałem poinformowany przez uczelnię w Odessie – Odessa Maritime Academy, że ś.p. prof. Bogumił Łączyński pośmiertnie dostąpi nadania godności doktora honoris causa tejże uczelni.

Na stanowisku Dyrektora Działu Armatorskiego, ś.p. prof. Bogumił Łączyński zostanie zastąpiony z dniem 1 lipca 2023 roku przez Pana kpt. ż.w. Dariusza Jellonnka, którego pozwoliłem sobie zaprosić na dzisiejszą uroczystość.

Pan Dariusz Jellonnek jest naszym absolwentem, wieloletnim dyrektorem spółki V.Ships, wiceprezesem w firmie Polska Żegluga Bałtycka, osobą znaną w środowisku morskim. Kiedy pracował w V.Ships, zrekrutował ponad tysiąc oficerów na statki. Myślę, że powierzenie Panu kpt. ż.w. Dariuszowi Jellonnkowi stanowiska Dyrektora Działu Armatorskiego naszej Uczelni okaże się bardzo dobrą decyzją.

Bezpośrednio po uroczystym otwartym posiedzeniu Senatu chciałbym zorganizować spotkanie w Dziale Armatorskim, aby przedstawić Pana Dyrektora pracownikom Działu.

Proszę Państwa!

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko budynki, które stawiamy, ale również decyzje dotyczące oferty dydaktycznej. W tym roku uruchomiliśmy w naszej Uczelni drugą edycję studiów MBA prowadzonych w języku angielskim, studia podyplomowe na Wydziale Nawigacyjnym, a na wszystkich wydziałach uruchomiliśmy studia pierwszego bądź drugiego stopnia związane z morską energetyką wiatrową.

Gościliśmy w murach naszej Uczelni przedstawicieli i delegacje z różnych państw – z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Ukrainy, Finlandii, Francji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Filipin, Niemiec i ostatnio z Chin, podczas której to wizyty podpisaliśmy umowę z największą uczelnią morską świata – z Dalian Maritime University. Pokłosiem tej wizyty było spotkanie z konsulem generalnym Chin, który obiecał patronować tej współpracy. Przypomnę w tym miejscu, że oprócz uczelni Hochschule Bremerhaven, z którą współpracujemy od 45 lat, niewiele krócej współpracujemy z Shanghai Maritime University. Nasza działalność na arenie międzynarodowej z każdym rokiem jest coraz szersza.

Wspólnie z Panem Ministrem, obecnym na dzisiejszym posiedzeniu Senatu, Panem Grzegorzem Witkowskim, w maju, w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej zgłosiliśmy kandydaturę Polski do Rady IMO. Dzień ten był poświęcony promocji szkolnictwa morskiego na tym forum. Mam nadzieję, że to, co udało się nam zrobić, zaowocuje odpowiednim głosowaniem już za kilka miesięcy.

Szanowni Państwo!

Z tego miejsca, skoro przywołałem nazwisko Pana Ministra, chciałbym serdecznie podziękować za doprowadzenie do końca odysei związanej z podwyżkami dla naszych pracowników. Pieniądze są już na koncie Uczelni i jeszcze w czerwcu każdy z Państwa otrzyma podwyżkę co najmniej 4,4% od października do grudnia ubiegłego roku i kolejnych 7,8% od stycznia. Podwyżka ta dotyczy blisko 900 pracowników, dlatego te prace wciąż trwają.

Panie Ministrze, serdecznie dziękuję, że razem przeprowadziliśmy konieczne procedury. Mieliśmy w Pana osobie wielkiego adwokata. Nie były to proste rozmowy. Toczyły się one nie tylko w Ministerstwie Infrastruktury, ale również w Ministerstwie Finansów. Ostatecznie, decyzja Sejmowej Komisji Budżetowej spowodowała, że te obiecane pieniądze do nas w końcu trafiły.

Proszę Państwa!

Oprócz sukcesów międzynarodowych, do których na pewno należy zaliczyć również mój osobisty sukces, kiedy to w lutym zostałem wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU i przez dwa lata będziemy liderować temu Stowarzyszeniu, odnieśliśmy wiele sukcesów na niwie naukowej.

Czterech naszych młodych naukowców otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Są to: Pani doktor Agnieszka Lazarowska, Pan doktor Paweł Dąbrowski, Pan doktor Mariusz Specht oraz Pan doktor habilitowany Paweł Górecki.

Kilku naszych pracowników ponownie znalazło się na liście najbardziej wpływowych naukowców Stanford University. Proszę zwrócić uwagę, że nazwa tej uczelni nie pojawia się dzisiaj po raz pierwszy. Zaczynamy mówić w naszych wystąpieniach o liderach na rynku światowym - naszych partnerach, do których powoli też próbujemy trafić.

W Polsce również zostaliśmy zauważeni. Otrzymaliśmy nagrodę specjalną „Orły Wprost” w kategorii „Innowacyjni w regionie”. Kiedy odbierałem tę statuetkę, pani prowadząca przez kilka minut odczytywała nasze sukcesy. Byłem dumny, reprezentując Uczelnię, która może się pochwalić tyloma znaczącymi dokonaniami, a było ich naprawdę bardzo dużo, czego wyrazem będą wręczane za chwilę nagrody i odznaczenia.

Chciałbym wszystkim Państwu podziękować za to, co robicie w salach wykładowych, w laboratoriach, w pracowniach, symulatorach, na zebraniach, na spotkaniach czy na statkach. Wasza praca jest dostrzegana, a poziom idzie w górę. Jeszcze kilka lat temu nagroda pierwszego stopnia trafiała w ręce osób, które zdobywały po 100 - 200 punktów. Dzisiaj trzeba mieć tych punktów blisko 1000, aby odbierać nagrody najwyższych stopni i osobiście bardzo mnie to cieszy.

Pozwolę sobie wspomnieć w tym miejscu o profesurze Pana Profesora Gnacińskiego, czterech postępowaniach habilitacyjnych, które zakończyły się pozytywnie. Mówię o Pani Profesor Magdalenie Bogaleckiej, Pani Profesor Kalinie Detce, Panu Profesorze Przemysławie Ptaku czy Panu Profesorze Grzegorzu Rutkowskim.

Proszę Państwa!

Wielkim sukcesem było otwarcie w murach naszej Uczelni Centrum Transferu Technologii.

Flota Uniwersytetu Morskiego wzbogaciła się o dwa jachty klasy Omega i już na tych jachtach zdobyliśmy pierwsze trofea w mistrzostwach Polski.

Przez wiele miesięcy toczyliśmy walkę o uruchomienie statku „Horyzont II”, który jesienią miał poważną awarię na morzu. Stocznia Wartsila zobowiązała się usunąć tę awarię w ciągu 26 tygodni. 26 tygodni to jest, proszę Państwa, pół roku. Przez pół roku nie było wiadomo, czy statek ruszy, czy nie. W rezultacie, pod koniec maja odbyły się próby morskie i tydzień temu z sukcesem statek rozpoczął zaplanowaną podróż na Spitsbergen. Dwa dni temu odebrałem telefon od kapitana statku, który przekazał mi informację, że „Horyzont II” dotarł bezpiecznie na Spitsbergen, zawożąc tam grupę naukowców Polskiej Akademii Nauk, która w polskiej bazie spędzi kilka tygodni czy miesięcy. W rejsie uczestniczyli również studenci Wydziału Elektrycznego.

„Dar Młodzieży” jest dzisiaj w Rouen, gdzie uczestniczy w obchodach Wielkiej Armady. L’Armada jest to uroczystość, która odbywa się raz na pięć lat dla upamiętnienia inwazji aliantów w Normandii. Na tym statku nastąpi zmiana na stanowisku kapitana. Kapitana Rafała Szymańskiego zastąpi Pan Kapitan Waldemar Frankiewicz.

Szanowni Państwo!

Za tydzień w tej sali odbędzie się 15. Międzynarodowa Konferencja International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation TransNav 2023”, podczas której zasiądą tu przedstawiciele 43 państw. Ogółem w Komitecie Naukowym i wśród recenzentów mamy 79 narodowości. Konferencja ta na stałe zapisała się już w kalendarzu konferencji morskich w Europie i na świecie.

Wczoraj podpisaliśmy porozumienie o współpracy polskich uczelni technicznych w zakresie zarządzania projektami. Jest to inicjatywa dwudziestu polskich uczelni technicznych i Uniwersytet Morski również znajduje się w tym gronie. W grudniu ubiegłego roku z kolei podpisaliśmy umowę konsorcjum „Nauka dla morza” wspólnie z ośmioma uczelniami Pomorza Zachodniego i Pomorza Wschodniego.

Drodzy Państwo!

Wracamy do normalności. W tym roku, po trzech latach przerwy, odbył się Bal Morski. Znaleźliśmy czas na organizację Dnia Sportu, kiedy wszystkie Wydziały uczestniczą w rywalizacji w dziwnych konkurencjach sportowych. Organizujemy biesiady. Studenci zorganizowali Bal Studenta. Jest to proszę Państwa coś, co naprawdę cieszy po tych latach pandemii, kiedy wydarzenia tego typu nie mogły być organizowane.

Nasz uczelniany chór akademicki, który dzisiaj nam towarzyszy, również odnosi sukcesy. Pozwolą Państwo, że wspomnę o czterech koncertach wykonanych wspólnie z Andreą Bocellim oraz o tournée po Stanach Zjednoczonych, które odbyło się miesiąc temu. Są to wydarzenia warte uwagi, dzięki którym nazwa naszego Uniwersytetu jest dziś wymieniana w prasie na całym świecie.

Proszę Państwa!

Z pewnością nie wymieniłem wszystkich naszych sukcesów. Mam przed sobą krótki draft wystąpienia, przebiegłem wzrokiem po tej kartce i myślę, że na pewno nie udało mi się powiedzieć o wielu ważnych sprawach, ale myślę, że o tym, co dzieje się na Uczelni, mamy szansę przeczytać na co dzień na stronie internetowej Uniwersytetu, która jest prowadzona od trzech lat w języku polskim i równolegle w języku angielskim. A Państwo, w teczkach, które macie przy sobie, znajdziecie najnowszy numer „Uniwersyteckiego Kuriera Morskiego”. Z tego miejsca chciałbym Pani Redaktor życzyć szybkiego powrotu do zdrowia. Myślę tutaj o Pani Małgorzacie Sokołowskiej, która uległa niedawno nieszczęśliwemu wypadkowi.

Szanowni Państwo!

Kończąc swoje wystąpienie, chciałbym raz jeszcze pogratulować wszystkim, którzy zostaną dzisiaj nagrodzeni, a jednocześnie przeprosić tych z Państwa, którzy byli bardzo blisko uzyskania tych nagród, ponieważ konkurencja była spora. Kandydatów do nagród było naprawdę wielu, za co serdecznie Państwu jeszcze raz dziękuję!

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni