Wiceadm. Kazimierz Porębski

Wiceadm. Kazimierz Porębski
(1872-1933)


Organizator polskiej administracji morskiej, twórca Szkoły Morskiej w Tczewie, Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, wizjoner Polski silnej na morzu, szef Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych oraz szef Kierownictwa Marynarki Wojennej.

W 1980 r. Poczta Polska wydała serię znaczków poświęconą twórcom polskiego szkolnictwa morskiego, m.in. z podobizną wiceadm. Porębskiego.

Od maja 1983 r. jest patronem jednej z ulic w Gdyni Obłużu. 17 czerwca 1993 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Morskich, Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i Marynarki Wojennej RP, przed budynkiem Wydziału Nawigacyjnego stanął pomnik admirała. Od 28.06.1994 r. jego imię nosi 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu znajduje się tablica poświęcona jego pamięci. 

Jego imię nosi także Zespół Szkół nr 11 w Gdyni. Jest też patronem jednej z ulic Gdańska. Na nabrzeżu Pomorskim 19 czerwca 2020 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca twórcę szkolnictwa morskiego.

Opracowanie: Małgorzata Sokołowska, Joanna Stasiak

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni