Wystawa „Szkoła Morska w Tczewie” czyli o początkach szkolnictwa morskiego w Polsce.

Od 30 maja Muzeum Wisły w Tczewie zaprasza na czasową wystawę p.t. „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930. Kolebka kadr Polskiej Marynarki Handlowej”, przygotowaną głównie ze zbiorów historycznych Sali Tradycji Akademii Morskiej w Gdyni. Wystawa obejmuje – w swym głównym zrębie – lata 1920-1930, czyli okres, w którym powstała i działała w Tczewie pierwsza Szkoła Morska.

Wprowadzeniem do wystawy jest przypomnienie Polaków, którzy doświadczenia z pracy w flotach obcych państw wykorzystali w tworzeniu polskiej marynarki po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., w tym sylwetki Kazimierza Porębskiego, głównego twórcy myśli morskiej w niepodległej Polsce, organizatora szkolnictwa morskiego.

W części przedstawiającej początki Szkoły Morskiej znajdują się informacje związane z Tczewem okresu międzywojennego – siedzibą Szkoły, pierwszymi egzaminami w Warszawie i jej uroczystym otwarciem w Tczewie 8 grudnia 1920 roku. Tło faktów z początków szkolnictwa morskiego w Polsce stanowią wydarzenia historyczne: zaślubiny z morzem, wojna polsko-bolszewicka. Znaczna część wystawy jest poświęcona organizacji nauczania, ukazaniu sylwetek wykładowców (z dyrektorem Antonim Garnuszewskim ) oraz uczniów ( m.in. legitymacje uczniowskie, fragmenty pamiętnika ucznia z l923 r.). Obejrzeć  można kolekcję tzw. białych kruków edytorskich, pierwszych w języku polskim podręczników fachowych do nauki morskiego zawodu autorstwa profesorów Szkoły wydanych  przez powstały w 1927 r. Instytut Wydawniczy Szkoły Morskiej Tczewie.

Na wystawie zaznaczono również epizody z życia społecznego i kulturalnego Szkoły:   fotografie ze spotkań towarzyskich, karnety  i inne  pamiątki z integrującego dorocznego Balu Morskiego.

Ważna część ekspozycji dotyczy praktyk morskich na statkach szkolnych : KOPERNIKU, a przede wszystkim żaglowcu LWOWIE. Pokazano sylwetki komendantów i załogi LWOWA, podróże szkolnego żaglowca - z historycznym rejsem do Brazylii w 1923 r., podczas którego po przekroczeniu równika, po raz pierwszy pod  polską banderą, odbył się  ceremoniał chrztu morskiego. Fotografie i pamiątki z historycznego  rejsu pokazują entuzjazm Polonii i społeczności brazylijskiej witającej wschodzącą na morzach świata polską banderę.

Zakończenie wystawy poświęcone jest losom absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie, ich udziale w rozwoju Polskiej Marynarki Handlowej, różnych formach patriotycznej aktywności podczas drugiej wojny światowej, zasługach w walkach na morzu u boku aliantów oraz roli kompetencyjnej w zachowaniu ciągłości polskiego szkolnictwa morskiego podczas wojny i w okresie powojennym .Całość aranżacji: dokumentacja, muzealia, kilkadziesiąt fotografii z lat  dwudziestych ubiegłego wieku tworzą unikalny klimat i atmosferę ekspozycji. Większość dokumentów i fotografii udostępniono po raz pierwszy szerszej publiczności .

Warto dodać, iż wystawa znajduje się odnowionej siedzibie Muzeum Wisły w Tczewie i zawiera elementy estetycznie spójne z atrakcyjnie prezentującym się obiektem.

  

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
31.05.2008
Wprowadzenie:
i.wierzbowska 31.05.2008
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 25.02.2015