Wodowanie książki

8 grudnia 2009 r. o godz. 11.00  w auli AM w  ramach uroczystych obchodów Święta Szkoły i 90-lecia szkolnictwa morskiego w Polsce odbędzie się wodowanie książki Henryka Spigarskiego, „Z głębokiego lądu nad morze Józef Andrzej Lisowski biografia”.

W liczącej ponad 550 stron książce, jej autor, długoletni wybrzeżowy dziennikarz, publicysta morski, redaktor wielu książek głównie o tematyce związanej z gospodarką morską, w tym szczególnie z budownictwem okrętowym, przedstawił sylwetkę profesora Józefa Lisowskiego - długoletniego rektora naszej Alma Mater Maritima, sprawującego to stanowisko łącznie przez trzynaście lat. 

Autor ukazał życiową i zawodową drogę profesora, w dwóch częściach: „Od Łukowa do Gdańska” oraz „Od Gdańska do Gdyni”. Od Łukowa, oddalonego bez mała 500 km od Gdańska – tam się bowiem w 1943 roku urodził – do Gdańska właśnie, gdzie ukończył politechniczny Wydział Elektryczny, uzyskał stopnie naukowe doktora oraz doktora habilitowanego.

Druga część biografii w całości poświęcona jest działalności profesora J. Lisowskiego wpierw w gdyńskiej Wyższej Szkole Morskiej i następnie w Akademii Morskiej. Dodajmy, że książka ta zawiera niezwykłe bogactwo informacji, w sumie ukazujących  osobę profesora nie tylko jako ucznia, studenta, potem naukowca i dydaktyka, specjalizującego się w dziedzinie automatycznego, bezpiecznego sterowania statkami, ale także jego osobę na szerszym tle wydarzeń historycznych.

Książka wydana została w serii „Księgi Floty Ojczystej”, przedmowę napisał redaktor tejże serii dr hab. Jan Kazimierz Sawicki, profesor nadzwyczajny Akademii Morskiej w Gdyni. A przedmowę poprzedza tekst prezydenta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka pod znamiennym tytułem „Gdynia ma szczęście do ludzi”.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
01.12.2009
Wprowadzenie:
i.wierzbowska 01.12.2009
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 25.02.2015