Inauguracja roku akademickiego 2010/2011

2 października 2010 r., na Skwerze Kościuszki, odbyła się inauguracja 9 roku akademickiego w naszej Akademii, a zarazem 91  roku nauczania w historii szkolnictwa morskiego w Polsce. Oprawa tej uroczystości była wyjątkowa: z udziałem orkiestry Marynarki Wojennej, chóru Akademii Morskiej oraz mieszkańców Gdyni.

Wśród gości, którzy, jak każdego roku, licznie przybyli na uczelnianą uroczystość z kraju i zagranicy, byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy pomorskich uczelni, przedstawiciele przedsiębiorstw morskich, stowarzyszeń współpracujących z Akademią Morską, a także absolwenci i sympatycy uczelni. Po powitaniu zebranych rektor AM prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz w przemówieniu inauguracyjnym nawiązał do historii uczelni, przedstawił jej działalność, osiągnięcia, jak i plany. Z gratulacjami dla społeczności akademickiej wystąpili zaproszeni goście, m.in. senator ziemi pomorskiej Dorota Arciszewska - Mielewczyk, profesor Hochschule Bremerhaven Dieter Lompe, zaś przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury Marek Chmielewski odczytał list gratulacyjny ministra Cezarego Grabarczyka. Głos zabrał także przewodniczący Parlamentu Studentów AM Mariusz Eichberger.

Czterech studentów, którzy zdobyli najwyższe wyniki w czasie rekrutacji, ślubowało – w imieniu wszystkich studentów – na sztandar Akademii: Jędrzej Dominiczak (WN),Dariusz Lasinkiewicz (WM), Piotr Sankowski (WE) oraz Anna Łuczka (WPiT).

Rektor uroczyście pasował na studentów reprezentantów poszczególnych wydziałów: Agnieszkę Dziubińską, Martę Grundland (WN),  Leszka Pospiesznego, Dawida Skwierawskiego (WM),  Karola Drzewiczuka, Michała Nadstawnego (WE), Natalię Czarnecką, Annę Łuczkę  (WPiT).

Rektor oraz dziekani poszczególnych wydziałów wręczyli także dyplomy doktorskie pracownikom, którzy uzyskali stopień naukowy doktora w naszej uczelni w roku akademickim 2009/2010. Byli to: dr inż.Tomasz Hajduk, dr inż. Jerzy Kret (WM), dr inż. Roman Żarnowiecki (WE),  dr inż. Agata Szkieł, dr inż. Joanna Brzeska oraz  dr inż.Joanna  Wierzowiecka (WPiT), dr inż. Piotr Lizakowski (WN).

Zasłużonym pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni wręczono odznaczenia;

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

1. dr Jacek Ferdynus
2. dr inż. Jacek Krzyżanowski
3. dr inż. Andrzej Łuksza
4. prof. dr hab. inż. Wiesław Ostachowicz
5. dr hab. Leszek Smolarek
6. dr Ilona Urabanyi-Popiołek

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  z dnia 27 maja 2010r. na wniosek Ministra Infrastruktury za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali :

Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę

5. dr inż. Tomasz Pukszta
6. dr inż. Robert Starosta
7. dr inż. Mostefa Mohamed Seghir

Przedstawiciel ministra infrastruktury pan Marek Chmielewski wręczył także  panom dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adamowi Weintritowi prof. nadzw. AM oraz dr. hab. Miłorosławowi Kozińskiemu prof. nadzw. AM, przyznane przez ministra nagrody indywidualne za osiągnięcia naukowe w roku 2009.

Rzecznik AMG
04.10.2010