Inauguracja roku akademickiego 2011/2012

1 października 2011 r., na Skwerze Kościuszki, odbyła się inauguracja 10 roku akademickiego w naszej Akademii, a zarazem 92. roku nauczania w historii szkolnictwa morskiego w Polsce.  Oprawa tej uroczystości była wyjątkowa: z udziałem orkiestry Marynarki Wojennej, chóru Akademii Morskiej oraz mieszkańców Gdyni.

Wśród gości, którzy, jak każdego roku, licznie przybyli na uczelnianą uroczystość z kraju i zagranicy, byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy pomorskich uczelni, przedstawiciele przedsiębiorstw morskich, stowarzyszeń współpracujących z Akademią Morską, a także absolwenci i sympatycy uczelni. Po powitaniu zebranych rektor AM prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz w przemówieniu inauguracyjnym nawiązał do historii uczelni, przedstawił jej działalność, osiągnięcia, jak i plany.

Z gratulacjami dla społeczności akademickiej wystąpili zaproszeni goście, m.in. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pan prof. Jerzy Buzek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Pani Anna Wypych-Namiotko, senator RP prof. Edmund Wittbrodt, senator ziemi pomorskiej Dorota Arciszewska - Mielewczyk, profesor Hochschule Bremerhaven Dieter Lompe. Głos zabrała także v-ce przewodnicząca Parlamentu Studentów AM, Iga Popowniak.

Czterech studentów, którzy zdobyli najwyższe wyniki w czasie rekrutacji, ślubowało – w imieniu wszystkich studentów – na sztandar Akademii: Kamil Wożniakiewicz (WN), Wojciech Piechota (WM), Artur Richert (WE) oraz Krzysztof Sadowski  (WPiT).
Zasłużonym pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni wręczono odznaczenia państwowe i resortowe.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Pani Anna Wypych–Namiotko wręczyła Panu prof. dr.hab. inż. Piotrowi Palichowi, przyznaną przez ministra nagrodę indywidualną za osiągnięcia naukowe w roku 2010.

Kanclerz Kapituły Fundacji im. Edmunda Kłopotowskiego, Pan mgr inż. Edward Kłopotowski wręczył Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Panu prof. Jerzemu Buzkowi medal za zasługi dla Fundacji.

Rzecznik AMG
05.10.2011