Dzień Dawcy Szpiku dla Sławka i Innych

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 20 milionów potencjalnych dawców szpiku kostnego. Żaden z nich nie jest „genetycznym bliźniakiem” chorego na białaczkę Sławka z Gdyni. To jemu i pozostałym chorym dedykowana jest sobotnia akcja Fundacji DKMS i miasta Gdyni „Dzień dawcy szpiku dla Sławka i innych”, która odbędzie się 24 listopada br. w godz. 12.00-18.00 w Centrum GEMINI w Gdyni.

A tak o sobie pisze bohater akcji: „Mam na imię Sławek, przyjaciele mówią mi Kaczor. Mam 59 lat od najmłodszych lat działałem, pomagałem i walczyłem o lepsze jutro, najpierw w komitecie strajkowym w Gdyni w Grudniu 70', następnie o swoje własne na morzu, później o nasze wspólne w Radzie Miasta Gdynia. Zachorowałem w maju br. Obecnie przechodzę kolejne etapy leczenia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym niestety powikłania spowodowały, że przeszczep od dawcy niespokrewnionego jest nieunikniony. Przez całe życie pomagam i czerpię z tego radość - nie chcę tej radości stracić. Zachęcam wszystkich do rejestracji w bazie potencjalnych dawców i do podarowania NOWEGO ŻYCIA.”

Ty też możesz dać nadzieję na nowe życie chorym. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku kostnego!

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z Urzędem Miasta Gdynia organizuje Dzień Dawcy Szpiku dla Sławka i Innych w Centrum GEMINI w Gdyni, podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 350 000 potencjalnych dawców, z czego blisko 260 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 287 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Pragniemy, aby ten dzień był świętem Dawców i ich przyjaciół! Dla wszystkich, którzy odwiedzą Centrum Gemini przygotowaliśmy:

• pokazy tańca Studia Tańca Salsa Kings;
  • muzyczne spotkanie z zespołem No Limits;
  • mini recital „Pchły Szachrajki” – spektaklu Teatru Muzycznego w Gdyni;
  • animacje dla dzieci, malowanie buziek, warsztaty plastyczne „Idą święta” – prowadzone przez Fundację BOMALICHU,
  • malowanie bombek przez artystów, sportowców, znanych i lubianych gdynian;
  • spotkanie z gdyńskimi członkami Legionu 501 – gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen;
  • pokaz ratownictwa medycznego –  udzielanie pierwszej pomocy;
  • punkt informacyjny dla wszystkich, którzy chcieliby zostać dawcami.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 24 listopada 2012 r., sobota
Godziny: 12.00 – 18.00
Miejsce: Centrum GEMINI
Adres: ul. Waszyngtona 21, Gdynia

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie tego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacjaatdkms.pl

Kontakt:

Ewa Majkowskaewa.majkowskaatdkms.pl, tel. 600 112 383 – Fundacja DKMS Polska
Anna Białeka.bialekatgdynia.pl, tel. 601 520 015 – Urząd Miasta Gdyni
Sylwia Szumielewicz-Tobiasz - s.szumielewiczatgdynia.pl, tel. 601 620 046 – UM Gdyni

Biuro Promocji
16.11.2012