W dniu 6 września do macierzystego portu powrócił jacht naszej Uczelni s/y NEST. W ciągu 72 dni rejsu do Arktyki, jacht pokonał 4560 mil morskich, odwiedził 32 porty w czterech państwach, przekroczył północny krąg polarny, zawinął na Lofoty i dotarł do 690 40’ szerokości geograficznej północnej. Jacht znakomicie się sprawdził w tak długim rejsie. Okazał się szybką, wygodną i dzielną jednostką szkoleniową. Tegoroczna żeglarska wyprawa polarna zrealizowana na naszym jachcie jest pierwszą tak długą i w pełni samodzielnie zrealizowaną wyprawą żeglarską w historii naszej Uczelnii. Jej realizacja była również testem sprawności działania głównego organizatora, którym jest Ośrodek Żeglarski Akademii Morskiej. Realizacja wyprawy była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób zajmujących się logistycznym i meteorologicznym zabezpieczeniem rejsu na lądzie oraz kapitanów jachtu, którzy zadbali o bezpieczną żeglugę na wszystkich etapach rejsu.

Jachtem dowodzili kapitanowie jachtowi dr inż. Krzysztof Januszewski pracownik WE, dr inż. Andrzej Szklarski pracownik WN i kierownik OŻAM, Krzysztof Zygmański bosman OŻAM. Zabezpieczeniem logistycznym na lądzie zajmowali się dr inż. Andrzej Szklarski, Aleksandra Stępień studentka WPiT, Piotr Nowakowski student WN, Aleksandra Pawłowska studentka AWFiS i UG. Organizatorzy wyprawy składają serdeczne wyrazy podziękowania wszystkim pracownikom Uczelni którzy wspierali organizację naszego rejsu. Szczególne wyrazy podziękowania, organizatorzy składają pracownikom kwestury. Bez ich życzliwości, cierpliwości i sprawnego działania, organizacja wyprawy byłaby znacznie trudniejsza.

Rzecznik AMG
10.09.2012