Prorektor ds. Nauki AMG prof. Janusz Mindykowski laureatem "Sopockiej Muzy"

ergia elektryczna jest podstawowym medium zasilającym różnorodne obiekty i instalacje przemysłowe, często o dużej złożoności technicznej, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie. Jakość energii elektrycznej można porównać do jakości paliwa stosowanego między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet najbardziej wyrafinowane  zaawansowane techniczne konstrukcje pojazdów, nie mogą być w pełni wykorzystane przy stosowaniu paliwa  o zaniżonej liczbie oktanowej. Podobnie, wszelkie układy, systemy czy też linie technologiczne, przy zasilaniu energią elektryczną o zaniżonych parametrach jakościowych , nie mogą być wykorzystane efektywnie, gdyż generowane są wówczas dodatkowe straty, maleje niezawodność i bezpieczeństwo eksploatacji zasilanych systemów.

Problematyka badań i oceny jakości energii elektrycznej ma istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju, przy czym dotyczy ona nie tylko istniejącego „status quo” w dziedzinie produkcji i użytkowania energii elektrycznej, ale również dynamicznie rozwijającego się segmentu energetyki odnawialnej i „Smart Grids”.

Do najważniejszych osiągnięć naukowych profesora Janusza Mindykowskiego można zaliczyć:
 znaczący, rozpoznawalny zarówno w nauce krajowej jak i światowej dorobek publikacyjny,
 stworzenie szkoły naukowej w zakresie badań i oceny jakości energii elektrycznej,
 kierowanie, bądź istotny współudział w 20 projektach naukowych, w większości międzynarodowych,
 uzyskanie wysokiej pozycji naukowej zarówno na forum krajowym, jak
Profesor dr hab. inż. Janusz Mindykowski od 1950 roku jest mieszkańcem Sopotu, w którym wraz z rodziną spędził całe swoje życie. Swoim wybitnym dorobkiem naukowym oraz pozycją przyczynia się do budowania obrazu Sopotu nie tylko, jako kurortu, lecz także ważnego ośrodka nauki i kultury.

Tegoroczny laureat „Sopockiej Muzy”, nagrody Prezydenta Miasta Sopotu w dziedzinie nauki, prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski jest wybitnym, uznanym na forum międzynarodowym specjalistą w zakresie pomiarów i diagnostyki systemów okrętowych,  a zwłaszcza badań nad jakością energii elektrycznej.

Energia elektryczna jest podstawowym medium zasilającym różnorodne obiekty i instalacje przemysłowe, często o dużej złożoności technicznej, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie. Jakość energii elektrycznej można porównać do jakości paliwa stosowanego między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet najbardziej wyrafinowane  zaawansowane techniczne konstrukcje pojazdów, nie mogą być w pełni wykorzystane przy stosowaniu paliwa  o zaniżonej liczbie oktanowej. Podobnie, wszelkie układy, systemy czy też linie technologiczne, przy zasilaniu energią elektryczną o zaniżonych parametrach jakościowych, nie mogą być wykorzystane efektywnie, gdyż generowane są wówczas dodatkowe straty, maleje niezawodność i bezpieczeństwo eksploatacji zasilanych systemów.

• znaczący, rozpoznawalny zarówno w nauce krajowej jak i światowej dorobek publikacyjny,
  • stworzenie szkoły naukowej w zakresie badań i oceny jakości energii elektrycznej,
  • kierowanie, bądź istotny współudział w 20 projektach naukowych, w większości międzynarodowych,
  • uzyskanie wysokiej pozycji naukowej zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym wyrażone wyborem na prestiżowe funkcje, licznymi zaproszeniami do komitetów redakcyjnych renomowanych czasopism naukowych oraz prestiżowych konferencji naukowych.

Rzecznik AMG
02.11.2012