X Bałtycki Festiwal Nauki juz za nami

W dniach 23 – 27 maja br. Akademia Morska w Gdyni po raz kolejny uczestniczyła w Bałtyckim Festiwalu Nauki i Pikniku Naukowym na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W imprezach organizowanych przez naszą Uczelnię łącznie wzięło udział około 10 tyś. osób.

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne związane z nauką instytucje naszego regionu.

X Bałtycki Festiwal Nauki rozpoczął się w Akademii Morskiej w Gdyni 23 maja br. (środa). Pracownicy oraz studenci naszej Uczelni przygotowali dla młodych naukowców szereg zabaw i pokazów mających udowodnić, iż nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach. Potrafi być ciekawa i zadziwiająca, a ponadto pomaga nam poznać i zrozumieć otaczający nas świat.

Wśród przygotowanych wykładów, warsztatów i zajęć laboratoryjnych w głównym gmachu Uczelni, przy ul. Morskiej, w dniach 23 i 24 maja br. uczestnicy X Bałtyckiego Festiwalu Nauki mogli m.in.:

• poznać zastosowania optoelektroniki,
  • zobaczyć pracę siłowni okrętowej i zaznajomić się z  jej wyposażeniem,
  • dowiedzieć się czy lody, które każdy z nas tak bardzo lubi faktycznie są zdrowe,
  • wysłuchać opowieści o dalekich morskich podróżach,
  • zobaczyć na własne oczy niewidzialnych towarzyszy naszego życia,
  • wziąć udział w ciekawych doświadczeniach chemicznych,
  • wysłuchać wykładu o zanieczyszczeniach na wodzie i lądzie oraz sposobach walki z nimi,
  • zobaczyć jak zachowuje się materiał pod obciążeniem,
  • poznać proste metody wykrywania zafałszowań żywności.

25 maja młodych naukowców witał Wydział Nawigacyjny, który również przygotował szereg zabaw i pokazów, m.in.:

• Planetarium – gdzie jest nasze miejsce we wszechświecie,
  • morska mapa elektroniczna zamiast papierowej – to już teraźniejszość,
  • poczuj się kapitanem statku,
  • radar morski trzecim okiem nawigatora.

Wszystkie pokazy zorganizowane w dniach 23 – 25 maja br. przez pracowników i studentów Akademii Morskiej w Gdyni cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Naszą Uczelnię odwiedziły liczne szkoły m.in:

• Gimnazjum nr 1 – Gdynia
  • Szkoła Podstawowa nr 17 – Gdynia,
  • Szkoła Podstawowa nr 34 – Gdynia,
  • Szkoła Podstawowa nr 35 – Gdynia,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 – Rumia,
  • Szkoła Podstawowa – Gniew,
  • Szkoła Podstawowa – Mieroszyno,
  • Szkoła Podstawowa – Szemud.

Uwieńczeniem Bałtyckiego Festiwalu Nauki był zorganizowany w dniu 27 maja br. (niedziela) Piknik Naukowy, na Skwerze Kościuszki w Gdyni (przy Akwarium Gdyńskim), podczas którego w jednym miejscu obecne były wszystkie instytucje biorące udział w Festiwalu.

Akademia Morska w Gdyni podczas XIII Pikniku Naukowego zorganizowała 13 stoisk
na których studenci prezentowali ciekawe doświadczenia i pokazy, prowadzili gry oraz zabawy dla dzieci połączone z nauką. Znalazły się wśród nich m.in.:

• zabawy z chemią,
  • egzamin na małego kapitana i marynarski tatuaż,
  • malowanie twarzy dla prawdziwych wilków morskich,
  • pokaz „Gdy wielki statek się przewróci i zanieczyści morze”
  • łowienie statków, poszukiwanie skarbów i ćwiczenie pamięci młodych uczestników w grze „Memory”,
  • nauka inwestowania na giełdzie,
  • pokaz „Zanieczyszczenia na wodze i lądzie – jak z nimi walczyć”.

Pasjonaci motoryzacji mogli zajrzeć pod maskę elektrycznego auta. Dla osób zainteresowanych astronomią odbywały się pokazy w Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym. Ponadto otwarty dla zwiedzających był statek naukowo – badawczy Horyzont II, na którym to studenci opowiadali o Uczelni
i przeżyciach związanych z pierwszą praktyką morską. Po grach i  zabawach każdy uczestnik XIII Pikniku Naukowego mógł odpocząć w  hamaku.

Stoiska Akademii Morskiej w Gdyni cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczy liczba 10 tyś. osób uczestniczących w pokazach naszej Uczelni.

Wszystkim pracownikom i studentom dziękujemy za zaangażowanie oraz pomoc w organizacji X Bałtyckiego Festiwalu Nauki i XIII Pikniku Naukowego.

Nauka potrafi być fascynująca. Udowodniliśmy to w dniach 23 – 27 maja br.

DO ZOBACZENIA ZA ROK NAD BAŁTYKIEM

Biuro Promocji