Zawody pływackie w kat. MASTERS

Już tradycyjnie na basenie gdyńskiej Akademii Morskiej odbędą się 29 i 30 września zawody pływackie w kat. MASTERS czyli dla tych pływaków, których naczelnym hasłem jest:  „Pływanie to sport dla każdego i w każdym wieku”. Zawodom patronuje Pan prezydent Wojciech Szczurek i JM Rektor AM Piotr Jędrzejowicz.

Każdego roku  w zawodach uczestniczą pływacy z całego kraju oraz z zagranicy w liczbie ponad 120 zawodników. Stałym uczestnikiem są pływacy z zaprzyjaźnionego z Gdynią Kaliningradu, klubu „Pregel”. Już jest ponad 20 klubów z Polski, tj. ok. 100 zawodników w wieku 25-82 lat.

W tym roku już po raz IV zawody odbędą się na basenie AM Gdyni – 25 m pływalni, której tradycje pływania sportowego datują się od lat 60-tych, najstarszych klubów Gdyni tj. „ARKI „ i „FLOTY”. Zawodnicy z tych klubów do dzisiaj kontynuują swoją pasję pływacką w MASTERSACH. Najstarszy nas zawodnik to 82 latek, który nadal twierdzi, że wszystko jest jeszcze przed nim, albowiem zawodnicy w kat. seniorów nierzadko przekraczają 90 lat.

W tym roku w naszym programie jeden bieg, 100 m stylem dowolnym poświęcamy kapt. ż.w. Karolowi Olgierdowi Burchardtowi, który w 1928 r. ukończył Szkołę Morską w Tczewie, a osiem lat później uzyskał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. W czasie II wojny światowej pływał na transportowcach, przeżył zatopienie "Piłsudskiego" i "Chrobrego". Był organizatorem, a potem dyrektorem polskiego gimnazjum i liceum morskiego w Landwood w Anglii. W 1949 r. wrócił do kraju i rozpoczął pracę w Gdyni w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, a następnie w Szkole Rybołówstwa Dalekomorskiego i Wyższej Szkole Morskiej jako wykładowca astronawigacji, nawigacji i oceanografii.

W 1960 r. wydana została jego książka "Znaczy Kapitan", za którą otrzymał wiele nagród i wyróżnień, uznano ją za najlepszą książkę marynistyczną . Napisał jeszcze:  "Krążownik spod Samosierry" (1963) "Szaman morski" (1986). Już po śmierci pisarza wydane zostały:  "Pod czerwoną różą","Znaczy równik na rumbie","Potem, potem". Poza nauczaniem i pracą literacką Kap. K.O. Borchardt interesował się plastyką, malował akwarele i rzeźbił. Za swoją pracę, pisarstwo i działalność otrzymał wiele odznaczeń i tytuł „Gdańszczanina roku 1966”. Zmarł 20.V.1986 r. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Organizatorzy zawodów są wdzięczni, że władze miasta doceniają wysiłki na rzecz organizowania tych zawodów i od lat wspierają nas fundując piękne dyplomy, medale, statuetki i nagrody rzeczowe. Bez wsparcia i pomocy Akademii Morskiej, Pana Prezydenta, władz GOSiR-u nie było byłoby tak pięknej i ciekawej imprezy sportowej dla osób w starszym wieku.

Zapraszamy na nasze zawody na basen AM przy ul. Jana Pawła 2/3 już w sobotę 29.09 o godz. 15.00 i niedzielę 30.09. na godz.10.00.

Zapraszamy do internetu: www.wksflotagdynia.pl, www.gosirgdynia.pl.

AM i Flota Gdynia

Rzecznik AMG