Akademia Morska w Gdyni pod Wawelem

Akademia Morska w Gdyni, jako koordynator projektu rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ”Mobilny system dowodzenia, obserwacji, rozpoznania i łączności” nr 0 R00 0008 11, wraz z Partnerami zrealizowała budowę prototypu pojazdu amfibijnego, stanowiącego zintegrowany system dowodzenia, rozpoznania, łączności i koordynacji akcji ratowniczej w sytuacjach zagrożenia życia na akwenach wodnych i podczas klęsk żywiołowych. Projekt został zakończony.

Realizując projekt rozwojowy, Akademia Morska w Gdyni wraz z Partnerami zbudowała dwa modele funkcjonalne pojazdu, w celu weryfikacji założeń projektowych dotyczących właściwości wodnych pojazdu: stateczności, wytrzymałości, niezatapialności, właściwości oporowo-napędowych i manewrowych. Budowa tych modeli (Toyota Tundra, Bukovina) oraz testy były prowadzone we współpracy z Przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej.

Koordynator projektu rozwojowego dr hab. inż. kpt. żw. Zbigniew Burciu, prof. nadzw. AMG wraz z Pracownikami KES oraz ze studentami Koła Naukowego SEWAYS zostali zaproszeni do udziału w obchodach Jubileuszu 140-lecia Krakowskiej Straży Pożarnej w dniu 24 maja 2013 r. oraz do Tarnowa w celu przedstawienia wyników zrealizowanego projektu rozwojowego nr 0 R00 0008 11 – modelu amfibii Bukovina. Prezentacja, wyników zrealizowanego projektu rozwojowego nr 0 R00 0008 11 – modelu amfibii Bukovina odbyła się na paradzie pojazdów na Rynku Głównym w Krakowie.

Komendant Miejski PSP st. bryg. Ryszard Gaczoł, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Mróz, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Podsekretarz Stanu Stanisław Rakoczy, Z-ca Komendanta st. brygadier Józef Galica

Studenci Akademii Morskiej w Gdyni na modelu II Bukovina podczas parady pojazdów strażackich na Rynku Głównym w Krakowie

Amfibijny operacyjny pojazd ratowniczy (model II – Bukovina)

Seminarium i testy Bukoviny w Iławie Ośrodku Badawczym Fundacji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska