Akademia Morska w Gdyni i Hochschule Bremerhaven - 35 LAT WSPÓŁPRACY

Z okazji rocznicy wizytę w Hochschule Bremerhaven złożyli: rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski oraz prorektor ds. morskich, kpt.ż.w.dr inż. Henryk Śniegocki prof. nadzw. AMG. W porcie cumował także „Dar Młodzieży”, odbywający praktykę żeglarską ze studentami Akademii Morskich w Gdyni i Szczecinie.

Do zawarcie Porozumienia o Współpracy doszło 12 czerwca 1978 roku, dokument podpisali ówcześni rektorzy obu uczelni – profesorowie Daniel Duda i Herman Solbrig. Dotyczył m.in. współpracy dydaktycznej, naukowo-badawczej, wizyt statków szkolnych, udziału w konferencjach i szkoleniach, wymiany pracowników i studentów. Porozumienie przetrwało próbę czasu – systematycznie rozwijane, obejmuje szereg wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, projektów badawczych, warsztatów, seminariów.  Obie uczelnie prowadzą wspólnie uzgodnione programy kształcenia w specjalnościach: „Inżynieria Eksploatacji Instalacji” i  „Eksploatacja Instalacji Przemysłowych” (Wydz. Mechaniczny) oraz    „Zarządzanie zmianą” (Wydz. Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa).  Od 1985 roku wydawane są wspólne Zeszyty Naukowe (Joint Proceedings), prezentujące prace badawcze pracowników obu uczelni.

Przedstawiciele uczelni uzgadniają kierunki dalszej współpracy podczas corocznych spotkań  w Gdyni i w Bremerhaven. Regularnie organizowane są także studenckie seminaria naukowe oraz tzw. Letnia Szkoła w  Bremerhaven. W dniach 12-17 maja b.r. odbyło się X Jubileuszowe Międzynarodowe Studenckie Seminarium Naukowe „Managing cultural diversity in Europe”, podczas którego gościła w Gdyni grupa studentów niemieckich. Już niebawem do Bremerhaven wyjadą studenci Akademii Morskiej  - uczestnicy podobnego seminarium, które odbędzie się  między 1 a 10 czerwca. Od 13 lat prowadzona jest współpraca, połączona z wymianą studentów i pracowników, w ramach programu Erasmus.

Regularnie do Bremerhaven zawija w ramach podróży szkolnych „Dar Młodzieży”, co również jest doskonałą okazją do promocji Akademii Morskiej w Niemczech. Podczas tegorocznej kampanii żaglowiec trzykrotnie gościć będzie w Bremerhaven.

Rocznicowe spotkanie, rektorzy obu uczelni -
prof. Piotr  Jędrzejowicz i prof. Josef Stockemer
- w salonie Daru Młodzieży