4.09.2013. - „Dar Młodzieży” w Amsterdamie

W piątek 30 sierpnia żaglowiec Akademii Morskiej w Gdynia „Dar Młodzieży” zawinął do Amsterdamu - statek zacumował w samym centrum starego portu przy prestiżowym nabrzeżu Javakade. Na pokładzie obok 60 praktykantów zaokrętowano grupę 94 polskich kardiologów i kardiochirurgów przybyłych na Europejski Kongres Kardiologiczny. Podróż do Amsterdamu realizowana była w ramach projektu „Rejs dla Serca”

W latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie, w ramach   akcji POOLSE HARTPATIENTJES NAAR NEDERLAND zoperowano bezpłatnie ponad 420 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca. Program sfinansowany został ze środków pochodzących  z ogólnonarodowej społecznej zbiórki.

Odbywający się w  Holandii Kongres  uznano za  doskonałą okazją, aby w taki bardzo symboliczny sposób podziękować społeczeństwu holenderskiemu za jego wielki, bezinteresowny dar serca.

Wieczorem w  sobotę, 31 sierpnia, na pokładzie żaglowca odbyło się uroczyste spotkanie uczestników rejsu (z profesorami Marianem Zembalą i Witoldem Rużyłło, aktywnie uczestniczącymi w POLEN Project)  z holenderskimi  lekarzami zaangażowanymi w pomoc polskim dzieciom.  Z rąk ambasadora RP w Hadze pana Jana Borkowskiego, polskimi odznaczeniami uhonorowano profesorów Jana Waltera Stoopa i Francois Hitchcocka oraz dr Marianne Karelse -Nijsen .  Przewidziano także wyróżnienie dla Organizacji Terre Des Hommes Netherland za kompleksową  pomoc w rozwoju nowoczesnej kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w Polsce w  latach 1982-2002. Współorganizującą rejs, Akademię Morską w Gdyni, reprezentował prorektor ds. morskich dr inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki.

  W części artystycznej z koncertem wystąpił zespół Królewskiego Konserwatorium w Hadze „Mitomani” oraz „Kardioband” - zespół polskich kardiologów-muzyków, uczestników „Rejsu dla Serca”, a z recitalem  szantowym Anka Koziel.

W trakcie postoju „Daru Młodzieży”  w Amsterdamie, pokazana została  wystawa dokumentującą rezultaty POLEN Project, a statek udostępniony był do zwiedzania. Żaglowiec opuścił Amsterdam 4 września, po zmianie załogi szkolnej – dla odbycia praktyki morskiej zamustrowali studenci Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni.

 

"Rejs dla serca" - ozdobny baner rozpięty na bezanżaglu (fot. M.Kotowicz)

"Rejs dla serca" - ozdobny baner rozpięty na bezanżaglu (fot. M.Kotowicz)

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Armatorski

Wytworzył informację:

A.Gosk
09.10.2013