18.09.2013. - "Horyzont II" wrócił z Arktyki

Pierwsza cuma (fot. A. Gosk)

18 września wrócił do Gdyni z prawie miesięcznej podróży statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Była to już jego trzydziesta druga podróż polarna.

Obok rutynowego celu rejsu, jakim było uzupełnienie zaopatrzenia i wymiana załogi zimującej na stacji, „Horyzont II”  wziął udział w pionierskim, międzynarodowym projekcie badawczym - popłynął w słabo poznane rejony północno-wschodniego Spitsbergenu. Po wyładowaniu zaopatrzenia na polskiej stacji w Hornsundzie, statek  zaokrętował w  stolicy wyspy Longyearbyen grupę naukowców z 9 państw biorących udział w naukowych warsztatach terenowych. Spitsbergen stanowi swoiste laboratorium przyrodnicze – badania i pomiary prowadzone tutaj pozwalają prognozować zarówno tendencje zmian klimatu na naszej półkuli jak i rozpoznawać procesy sejsmiczne, przyrodnicze czy oceanologiczne.

Przed tym rejsem „Horyzont II” musiał zostać wyposażony w zestaw specjalnych norweskich map tych rejonów, gdyż tradycyjnie stosowane mapy Admiralicji nie obejmują akwenów dotąd zajętych przez lodowce. Rejs był zatem także poważnym wyzwaniem nawigacyjnym dla kapitana Waldemara Frankiewicza i załogi. To zresztą norma w spitsbergeńskich rejsach – podkreśla kapitan - nie ma identycznej podróży w  tamte rejony co sprawia dynamiczna sytuacja lodowa, konfiguracja lodowców, a tym samym zmienny kształt linii brzegowej. Arktyczną przygodę przeżyło 21 studentów III roku Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej, odbywających programową praktykę morską.

A już od 19 września, na „Horyzoncie II”, przez najbliższy miesiąc, praktyki w krótkich rejsach bałtyckich przejdzie kolejnych 40 studentów Wydziału Elektrycznego.

"Horyzont II" wraca ze Spitsbergenu (fot. A.Gosk)
"Horyzont II" wraca ze Spitsbergenu (fot. A.Gosk)

"Horyzont II" wraca ze Spitsbergenu (fot. A.Gosk)

Powrót (fot. A.Gosk)
Powrót (fot. A.Gosk)

Powrót (fot. A.Gosk)

"Horyzont II" wraca ze Spitsbergenu (fot. A.Gosk)
Powrót (fot. A.Gosk)

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Armatorski

Wytworzył informację:

A.Gosk
30.09.2013