4.10.2013. - „Kapitan własnej duszy” – Karol O. Borchardt wraca do Wilna
Był jedną z popularniejszych postaci Pomorza i polskiego morza – jednym z najbardziej znanych wilniuków na wybrzeżu.
Podczas Dni Gdańska organizowanych w Wilnie, projekcją biograficznego filmu dokumentalnego „Kapitan własnej duszy” w reżyserii Michała Dąbrowskiego, przypomniano litewskim rodakom postać tego wybitnego obywatela miasta. To stąd, z litewskiej ziemi pochodziła cała jego rodzina. Ojczym był wiceprezydentem Wilna, a w rodzinnych Oszmianach wytrwale pielęgnowano legendę powstańców styczniowych.
W ramach Dni Gdańska i działań promocyjnych uczelni - Akademia Morska w Gdyni wysłała do Wilna realizatorów filmu o kpt. Borchardtcie. Projekcja i spotkanie autorskie odbyły się w dużej sali wspaniałego Domu Polskiego. Na pokaz przybył prezes Macierzy Polskiej i jednocześnie poseł do litewskiego parlamentu pan Józef Kwiatkowski. Gdy po filmie, nagrodzonym rzęsistymi brawami, rozpoczęło się spotkanie - w założeniu refleksja czy wspomnienie o bohaterze - okazało się, że jest on w swoim ukochanym, rodzinnym Wilnie postacią praktycznie anonimową. Sława z Polski nie przełożyła się niestety na rozpoznawalność na Litwie. Sprawiły to burzliwe i skomplikowane powojenne dzieje zarówno Polski jak i Litwy.
Wileńskie spotkanie w Domu Polskim, było być może pierwszym krokiem w symbolicznym powrocie kapitana Borchardta w rodzinne strony. Przedstawiciele wileńskiego ratusza wykazali nawet zainteresowanie zorganizowaniem wystawy poświęconej życiu i twórczości swojego rodaka. Warto by był to początek działań popularyzujących tę wspaniałą postać -marynarza, pedagoga, wychowawcy i znakomitego pisarza - syna ziemi litewskiej. Padły nawet propozycje uczynienia Kapitana patronem jednej z polskich szkół na Litwie. Ale to jeszcze długa droga. W imieniu rektora Akademii Morskiej w Gdyni, pana profesora Piotra Jędrzejowicza, przekazano bibliotece Macierzy Polskiej komplet dzieł Karola Olgierda Borchardta, oraz egzemplarze płyt z filmem „Kapitan własnej duszy”, co bardzo ucieszyło nauczycieli polskich szkół.
Spotkanie wykazało także spore zainteresowanie młodych uczestników Akademią Morską, warunkami studiowania, szansami na naukę w Gdyni.