Święto Morza z Akademią Morską

Uroczyste otwarcie obchodów Święta Morza przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki nie mogło odbyć się beż udziału reprezentacji  Akademii Morskiej,  gdyńskiej uczelni o najbogatszej tradycji.

Poczet sztandarowy wystawił II rok Wydziału Mechanicznego.  Studenci oprócz godnie wykonywanych obowiązków reprezentacyjnych, wykazali się także refleksem i tak ważaną dla przyszłych oficerów floty  reakcją na wydarzenia nieprzewidziane. Podczas wciągania na maszt flagi państwowej i dźwiękach  hymnu narodowego, jedna z harcerek  trzymających wartę przy pomniku zasłabła. Pierwsi udzielili jej pomocy właśnie dwaj studenci z pocztu sztandarowego. Trzeci  salutował sztandarem Akademii.

W ramach Święta Morza eksponowana jest spitsbergeńska  wystawa fotograficzna dr Krystyny Nogi w Centrum Gemini. A w czwartek o godz. 17.00, o naszych dokonaniach i potrzebie badań rejonów polarnych, mówić będą podczas ogólnodostępnej prelekcji, w budynku Wydziału Nawigacyjnego przy Alei Jana Pawła II,  prof. Piotr Głowacki  z Instytutu Geofizyki PAN i kierownik katedry Meteorologii i Oceanografii Nautycznej dr hab. Anna Styszyńska, prof. nzw. Akademii Morskiej.

W piątek 28 czerwca o godz. 17.00, pożegnanie statku szkoleniowo-badawczego „Horyzont II”  który wyrusza w kolejną ekspedycję polarną. Na pokładzie ekipa polskich polarników i 20-osobowa grupa studentów Wydziału Elektrycznego. „Horyzont II”  cumować będzie przed wyjściem przy nabrzeżu w rejonie stałego miejsca postoju ORP „Błyskawica”.

Rzecznik AMG
25.06.2013