Wielki bal morski 2013

26 stycznia w salach Akademii Morskiej w Gdyni, odbędzie się tradycyjny WIELKI BAL MORSKI. Historia organizowania tej pięknej imprezy sięga początków istnienia Szkoły (jest od niej młodsza zaledwie o jeden rok). Począwszy od 1921 r. do końca międzywojnia, zarówno w Tczewie, jak i w Gdyni Bal Morski był stałym elementem kalendarza wydarzeń naszej Szkoły. Spotykała się na nim śmietanka towarzyska miasta, elity morskie Rzeczypospolitej oraz przedstawiciele władz ze stolicy. Magnesem przyciągającym na bal byli ludzie morza, prezentujący się wyjątkowo elegancko w galowych mundurach.

Tegoroczny bal będzie dwudziestym pierwszym z kolei obecnej doby, odkąd to 20 lutego 1993r. z inicjatywy ówczesnego  rektora  WSM,  prof. dr.  hab. inż. Józefa Lisowskiego i  Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Morskich powrócono do tej tradycji. I dobrze by się stało, aby integrujący nas zwyczaj wspólnej zabawy akademickiej społeczności, mieszkańców Trójmiasta, ludzi gospodarki morskiej, przyjaciół, sympatyków współpracowników naszej Uczelni trwał wiecznie i był nierozerwalny z dziejami naszej AM w Gdyni.

Jak co roku, na zaproszenie rektora AM prof. Piotra Jędrzejowicza udział w balu wezmą przedstawiciele polskiego parlamentu, Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, władze regionu oraz zaprzyjaźnionych uczelni, w tym oczywiście szczecińskiej AM, a także prezesi i dyrektorzy przedsiębiorstw gospodarki morskiej.

W czasie karnawału w Trójmieście nie brak imprez cieszących się dużym powodzeniem. Bal Morski ma jednak charakter szczególny. Wszakże to sam Neptun ze swoją świtą zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy, otwierając podwoje swego wodnego królestwa. Władca mórz i oceanów nie tylko poprowadzi korowód gości w takt poloneza, lecz także swym majestatem patronować będzie wyborowi Miss Syren i innym morskim ceremoniałom. Tylko na takim balu odtańczyć można prawdziwe kapitańskie tango z prawdziwym kapitanem w objęciach. Tutaj inaczej smakują morskie opowieści… Tradycyjnie też  wśród uczestników wylosowana będzie atrakcyjna nagroda główna.

INFORMACJE / wt-pt /:  tel. 058 69 - 01- 468

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
10.01.2014