Wydział Elektryczny z wizytą w Sejmie

W środę 9 października 2013r. w Sejmie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej badaniom polarnym prowadzonym przez polskich naukowców na Spitsbergenie. W uroczystości wzięli udział między innymi wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Ambasador Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik, przedstawiciele Ambasady Kanady w Polsce, parlamentarzyści, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Norweskiego Dariusz Geller, przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji zaangażowanych w sprawy badań polarnych i współpracy polsko-norweskiej oraz zaproszeni goście. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Przewodniczącej Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej poseł Marii Nowak we współpracy z Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Akademią Morską w Gdyni.

Akademię Morską reprezentował prodziekan Wydziału Elektrycznego Wiesław Citko, Krystyna Maria Noga oraz studenci III roku Wydziału Elektrycznego Piotr Gomoła i Dariusz Kawiorski. Na wystawie były prezentowane prace przygotowane przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz zdjęcia z podróży na Spitsbergen statkiem Horyzont II autorstwa Krystyny Marii Noga.

Wystawę otworzył wicemarszałek Marek Kuchciński. Historię Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, nazywanej „Polskim Domem pod Biegunem” przedstawił profesor Piotr Głowacki, który jest Kierownikiem Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. To właśnie baza w Hornsundzie jest głównym celem rejsów statku Horyzont II.

Ekipa Wydziału Elektrycznego AM odpowiadała na liczne pytania, zadawane podczas zwiedzania wystawy przez gości, dotyczące badań na Spitsbergenie, możliwości odbycia rejsu, możliwości studiowania w AM, warunków panujących na Svalbardzie.

Więcej informacji i zdjęć na stronie http://atol.am.gdynia.pl/tc/alert4.html.

Podmiot udostępniający: 

UMG Biuro Rektora

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
17.10.2013