"Dar Młodzieży" - meldunek z trasy
Po zakończonej paradzie kończącej Operację Żagle Gdyni "Dar" kontynuując rejs szkoleniowy wziął kurs na Falmouth. Nasza fregata weźmie tam udział zlocie żaglowców, nastepnie 31 sierpnia wystartuje w Falmouth - Royal Greenwich Tall Ships Regatta 2014 .
Komendant "Daru Młodzieży" kpt.ż.w. Rafał Szymański przesłał relację z przejścia do Falmouth:
Na trasie z Gdyni pogoda nas nie rozpieszczała - najpierw sztorm na Bałtyku, potem przeciwne wiatry na Morzu Północnym i w Kanale Angielskim. Jak tylko to było możliwe płynęliśmy na żaglach i praktykanci mogli sprawdzić się w ciężkich warunkach. Wielu z nich oddało "cześć" Neptunowi, ale większość była bardzo dzielna.
Do Falmouth wchodzimy 27/08 rano - pilot o 0700 LT. Na razie prognozy pogody na regaty są jeszcze mało wiarygodne, ale niestety niezbyt korzystne - słabe zmienne wiatry. W takich warunkach wygrywać będą nie żaglowce, a ich przeliczniki. W niedzielę na starcie nie pojawią się nasi najwięksi rywale Mir, Siedov i Kruzenstern. Będziemy współzawodniczyć z mniejszymi jednostkami. Załoga i praktykanci muszą być przygotowani na dużo pracy przy żaglach - częste brasowanie, trymowanie żagli, zwroty. O zwycięstwo będzie bardzo trudno, ale będziemy walczyć.
Jak zwykle przed portem statek jest dokładnie myty, a mosiądze polerowane. W Falmouth zapowiada się wiele atrakcji - parada uliczna, zawody sportowe, crew party, zwiedzanie miasta ...
Tyle komendant - przypominamy, że praktykę na "Darze" odbywają studenci Wydziału Mechanicznego (95) oraz jedynaczka z WPiT. Trzech studentów Wydziału Nawigacyjnego płynie w charakterze młodszych instrkuktorów, zaokrętowano także w Falmouth 19 młodych Bytyjczyków, którzy płyną do Greenwich. Na pokładzie jest także ekipa telewizyjna BBC realizująca popularny edukacyjny program "Blue Peter".
31 sierpnia cała flotylla wystartuje z zatoki Falmouth w regatach, z linią mety na południe od wyspy Wight. Następnie żaglowce popłyną do Londynu, z centrum zlotu na Tamizie w rejonie Greenwich. "Dar Młodzieży" zacumuje przy Enderby's Wharf - nabrzeżu wykorzystywanym w XIX wieku przez kompanię wielorybniczą Enderby & Sons.