Inauguracja roku akademickiego 2014/2015

4 października 2014r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed ,,Darem Młodzieży” odbyła się uroczysta inauguracja 13 roku akademickiego w naszej Akademii, a zarazem 94 w  bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.

Oprawa tej uroczystości była wyjątkowa: z udziałem reprezentacyjnej orkiestry Marynarki Wojennej, chóru Akademii Morskiej oraz mieszkańców Gdyni i turystów.

Wśród gości, którzy, jak każdego roku, licznie przybyli na uczelnianą uroczystość z kraju i zagranicy, byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy pomorskich uczelni, przedstawiciele przedsiębiorstw gospodarki morskiej, stowarzyszeń współpracujących z Akademią Morską, a także absolwenci i sympatycy uczelni. W inauguracji uczestniczyła grupa 20 stypendystów Ministerstwa Rybołówstwa Angoli. Po powitaniu zebranych rektor AMG prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz w przemówieniu inauguracyjnym skierowanym do studentów nawiązał do historii uczelni, przedstawił jej działalność, osiągnięcia i plany. Nowo przyjętym studentom życzył sukcesów i satysfakcji z wyboru takiej Uczelni, jaką jest Akademia Morska w Gdyni.

Z gratulacjami dla społeczności akademickiej wystąpili zaproszeni goście, m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pani prof. Dorota Pyć oraz rektor Hochschule Bremerhaven  prof. Josef Stockemer. Głos zabrała także pełniąca obowiązki przewodniczącego Parlamentu Studentów AMG Weronika Żółkowska.

Czworo studentów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w czasie rekrutacji, ślubowało – w imieniu wszystkich studentów – na sztandar Akademii Morskiej: Marta Wojtczak (WN), Eryk Wojdyła (WM), Leszek Dybowski (WE) oraz Agnieszka Owczarek (WPiT).

JM Rektor uroczyście pasował na studentów reprezentantów poszczególnych wydziałów: Agatę Lewandowską, Przemysława Chałasa (WN),  Dariusza Różyckiego, Iwo Jurkowskiego (WM),  Joannę Gawron, Błażeja Andrycha (WE), Michała Kądzielę, Bartosza Polkowskiego (WPiT).

Rektor oraz dziekani poszczególnych wydziałów wręczyli także dyplomy doktorskie pracownikom, którzy uzyskali stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego w naszej uczelni w roku akademickim 2013/2014. Byli to: dr hab. inż. Daniel Wojciechowski (WE), dr inż. Natalia Strzelecka (WE), dr inż. Krzysztof Rudzki (WM), dr inż. Mirosław Łącki (WN) oraz dr inż. Wojciech Górski (WN),  a także dr inż. Agnieszka Pronobis-Prońska (WPiT).

Zasłużonym pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni wręczono odznaczenia;

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

• dr hab. inż. Piotr Gnaciński
  • dr Joanna Kizielewicz
  • dr hab. Marzenna Popek
  • mgr inż. Marian Stachowiak
  • dr inż. Anetta Waśniewska
  • dr inż. Wojciech Więckiewicz

Minister   Infrastruktury i Rozwoju   przyznał   Panu   Profesorowi   dr hab. inż  Zbigniewowi  Burciu nagrodę  indywidualną  dla nauczycieli akademickich za osiągnięcia naukowe. Nagrodę wręczyła  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pani prof. Dorota Pyć.

Uroczystą inaugurację roku Akademickiego zakończył przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Morskiej w Gdyni

Załączniki:

Rzecznik AMG