Pożegnania

W minionym tygodniu dwukrotnie (18 i 21 sierpnia) żegnaliśmy ludzi mocno zapisanych w historii Akademii Morskiej, szczególnie uczelnianych statków szkoleniowych. Na wieczną wachtę odeszli: kpt.ż.w. Julian Witkowski, współtwórca koncepcji i pierwszy kapitan "Horyzonta II" oraz Wojciech Rękawek, radiooficer obu naszych słynnych żaglowców "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży".


Kpt.ż.w. Julian Witkowski - absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie z 1953 r. Specjalnością i pasją zawodową kapitana Witkowskiego była nawigacja techniczna. Działał w grupie oficerów opracowujących i wprowadzających system szkoleń radarowych, w tym koncepcję statków instrumentalnych "Horyzont" i "Zenit". Współpracował z kapitanami - pionierami szkoleń radarowych w Polsce - Wieńczysławem Konem i Józefem Gurbiszem. Uczestniczył w  pierwszym, zorganizowanym w 1963 r., kursie radarowym dla późniejszych wykładowców - instruktorów tej rozwijającej się specjalności w nawigacji - posiadacz dyplomu ukończenia szkolenia radarowego z nr 3. Wykładowca na specjalistycznych kursach radarowych dla oficerów i kapitanów floty, oficer w pierwszej załodze "Horyzonta", od 1973 r. kapitan statku. Uczestniczył w doskonaleniu metod szkoleń radarowych dla studentów Szkół Morskich oraz praktyków z floty handlowej i rybołówstwa. Aktywnie działał na rzecz rozwoju i pozyskiwania nowego sprzętu dla uczelnianego centrum szkoleń radarowych oraz stałej modernizacji technicznego wyposażenia nawigacyjnego statków instrumentalnych. Gdy ich stan techniczny i możliwości rozwojowe wyczerpały się, pracował nad koncepcją nowego statku. Wchodził w skład zespołu opracowującego założenia nowej jednostki, na bazie pozyskanego kadłuba żaglowca "Polarex". Nadzorował przebudowę i wyposażanie statku, został jego pierwszym kapitanem. Dowodził "Horyzontem II" w pierwszych bałtyckich pływaniach, poprowadził pierwszą polarną wyprawę na Spitsbergen w 2000 r.

Po przejściu na emeryturę, w dalszym ciągu prowadził specjalistyczne szkolenia dla kadr morskich z zakresu nawigacji technicznej.

Kapitan Julian Witkowski  zmarł 11 sierpnia 2014 roku w wieku 80 lat.


Wojciech Rękawek - absolwent Wydziału Elektrycznego specjalności Radiotechnika Okrętowa Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1967 r. Radiooficer na statkach floty, później przez lata związany z żaglowcami szkoleniowymi "Dar Pomorza" i "Dar Młodzieży". Uczestnik m.in. transatlantyckiej wyprawy "Daru Pomorza" na regaty i zlot żaglowców z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych w 1976 roku i  ostatniej podróży "białej fregaty" w 1981 r. Pracował nad przygotowaniem wyposażenia radiokomunikacyjnego dla nowego "Daru Młodzieży", był w składzie jego pierwszej załogi. Brał udział w pierwszych, wielkich wyprawach "Daru" do Osaki i Kanady w latach 1983/84. Uczestnik rejsu dookoła świata z opłynięciem Przylądka Horn w latach 1988/89.

SPCB (Sierra Papa Charlie Bravo) i SQLZ (Sierra Quebec Lima Zulu) - to symbole wieloletniej służby radiooficera Wojciecha Rękawka - wywoławcze sygnały radiowe "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży".

Po odejściu ze służby na morzu pracował m.in. na stanowisku inspektora technicznego w Dziale Armatorskim, ostatnio związany był ze Studium GMDSS Akademii Morskiej w Gdyni.

Wojciech Rękawek zmarł 15 sierpnia 2014 roku w wieku 68 lat.


Julian Witkowski i Wojciech Rękawek spoczęli na cmentarzu witomińskim - tej ostatniej przystani wielu ludzi polskiego morza.

 

Pierwsza obsada oficerska sbs "Horyzont II" - z lewej kpt.ż.w. Julian Witkowski

Pierwsza obsada oficerska sbs "Horyzont II" - z lewej kpt.ż.w. Julian Witkowski

Wojciech Rękawek

Wojciech Rękawek

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
22.08.2014