Sekretarz Generalny IMO w Akademii Morskiej

Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Pan Koji Sekimizu, odbywający kilkudniową wizytę w Polsce,  był gościem rektora Akademii Morskiej w Gdyni pana profesora Piotra Jędrzejowicza. W godzinach rannych odwiedził „Dar Młodzieży” – uczestniczył m.in. w ceremonii podniesienia bandery. W spotkaniu na pokładzie żaglowca, obok władz Akademii, uczestniczyły także panie Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Anna Wypych-Namiotko, przedstawicielka polskiego rządu przy IMO.

Goście zapoznani zostali z aktualną ofertą edukacyjną Akademii, zwiedzili obiekty, symulatory i laboratoria Wydziału Nawigacyjnego przy Alei Jana Pawła II oraz Wydziału Mechanicznego przy ul. Morskiej. Sekretarz Generalny IMO wpisał się także do Księgi Pamiątkowej AMG.

Pan Koji Sekimizu objął funkcję Sekretarza Generalnego IMO w 2011 roku. Jest absolwentem  Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Osace. Z IMO związany jest od 35 lat, pełniąc wiele funkcji w agendach Organizacji. Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa żeglugi, ochrony środowiska morskiego, głównie w związku z formułowaniem przepisów i konwencji określających standardy techniczne w budownictwie okrętowym.

Wizyta Sekretarza Generalnego IMO w Polsce przypadła w  tradycyjnym okresie obchodów Światowego Dnia Morza -  tegorocznym tematem  są - „Konwencje IMO; skuteczna implementacja”.  W tegorocznym przesłaniu z tej okazji, Sekretarz Generalny pisał m.in.: Dla zapewnienia skuteczności działania konwencji, istnieje potrzeba ich wczesnego wejścia w życie, jak najszerszej ratyfikacji, skutecznego wdrożenia oraz nadzoru nad zgodnością i implementacją. Nawet te konwencje, które dotyczą prawie całej floty światowej tj. SOLAS czy MARPOL, bez solidnego wsparcia poprzez efektywne wdrożenie i infrastrukturę na poziomie krajowym, nie miałyby sensu.”

Rzecznik AMG
01.10.2014