"Dar Młodzieży" wraca do Gdyni

Dział Armatorski AMG wykorzystał powrót "Daru Młodzieży" z ostatniej tegorocznej zagranicznej podróży, do pokazania naszego flagowego żaglowca w pełnej krasie, defilującego pod żaglami do macierzystego portu. Zorganizowaliśmy rejs, w którym grupa fotoreporterów, na pokładzie statku Urzędu Morskiego w Gdyni "Tucana", wybrała się w rejon Helu na spotkanie z "białą fregatą". 

Na pokładzie praktykę przechodzi 130 studentów Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni. Zaokrętowali przed tygodniem w Londynie, gdzie „Dar” uczestniczył w zlocie żaglowców, cumując na Tamizie. Po wejściu do Gdyni, ta grupa studentów pozostanie jeszcze na statku przez 3 tygodnie, kontynuując zajęcia praktyczne, także podczas krótkich rejsów bałtyckich. Ostateczne zakończenie sezonu praktyk morskich - 7 października.

Próba bilansu sezonu 2015:

  • Tegoroczny sezon szkoleniowy „Dar Młodzieży” rozpoczął 24 stycznia. Odbył w sumie 10 podróży szkoleniowych, odwiedził 12 zagranicznych portów, a poza Gdynią także Świnoujście.
  • W obecną podróż „Dar Młodzieży” wyszedł z Gdyni 18 lipca. Uczestniczył w zlotach żaglowców w portach Kristiansand (N), Aalborg (Dk), Rostock (D), Bremerhaven (D), Amsterdam (Nl), gdzie nastąpiła zmiana załogi szkolnej. Miejsce studentów Wydziału Nawigacyjnego AMG, zajęła grupa lekarzy-kardiologów płynąca do Londynu (z zawinięciem po drodze do Den Helder) na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W Londynie zaokrętowano z kolei grupę studentów Wydziału Mechanicznego AMG, która prowadzi żaglowiec do Gdyni.
  • Poza wyżej wymienionymi zlotami, „Dar Młodzieży” uczestniczył także w dorocznych „urodzinach” portu Hamburg (8-10 maja) oraz w słynnej imprezie żeglarskiej Kieler Woche (26-27 czerwca). Na trasie Kristiansand – Aalborg brał udział w regatach Sail Training International, które niestety ze względu na bezwietrzną pogodę musiano przerwać. Natomiast nasi studenci przywieźli wiele trofeów zdobytych podczas rywalizacji w tradycyjnych załogowych turniejach lądowych. „Dar Młodzieży” zdobył także tytuł najlepiej utrzymanego żaglowca w norweskim Kristiansand.
  • Najdalszy rejs prowadził z Antwerpii do Praia da Vitoria w archipelagu Azorów ze studentami belgijskiej Akademii Morskiej. Uczelnia z Antwerpii, ceniąc morskie praktyki na „Darze”, wynajmuje nasz żaglowiec na miesięczne rejsy już od 2008 roku. 
  • W sumie w sezonie szkoleniowym 2015 szkolenie na żaglowcu przeszło 1260 osób, w tym: 550 studentów Akademii Morskiej w Gdyni; 130 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie; 320 uczniów średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia; 130 studentów akademii Morskiej z Antwerpii; 70 żeglarzy i 60 lekarzy-kardiologów

Wracając do rejsu fotoreporterskiego "Tucaną", pragniemy podziękować dyrektorowi Urzędu Morskiego Andrzejowi Królikowskiemu za wsparcie oraz pani kapitan Grażynie Sadłoń i całej załodze "Tucany" za świetny rejs. 

Pani kapitan fotografuje

Pani kapitan fotografuje

Pani kapitan fotografuje

Pani kapitan fotografuje

Ekipa z "Tucany", fot. Tomasz Degórski

Ekipa z "Tucany", fot. Tomasz Degórski

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Armatorski

Wytworzył informację:

A.Gosk
11.09.2015