Habilitacja Prorektora Henryka Śniegockiego
"Rada Wydziału Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (...) nadaje Panu dr inż. Henrykowi Śniegockiemu stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie transport." – przytoczona sentencja z Uchwały nr. I/09/10/2015 Rady Wydziału, oficjalnie potwierdza fakt uzyskania habilitacji przez prorektora ds. morskich AMG, którego pełny tytuł od 9 października 2015 roku zyskuje brzmienie dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki prof. nadzw. AMG.
Rada Wydziału, podzielając stanowisko Komisji habilitacyjnej powołanej przez Centralna Komisję ds. Stopni i Tytułów, w zakończeni Uchwały podkreśla „…iż osiągnięcia naukowe dr inż. Henryka Śniegockiego, po uzyskaniu stopnia doktora, stanowią znaczący wkład Autora w rozwój dyscypliny naukowej transport i w związku z powyższym Kandydat spełnia wymogi przewidziane w art. 16 ustawy z dnia 14.03.2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym ….”
"Badanie możliwości zwiększenia bezpieczeństwa statku na podejściu do portu i na akwenie ograniczonym" – to tytuł monograficznego opracowania stanowiącego przedmiot postępowania habilitacyjnego. Tematyka bezpieczeństwa żeglugi, szczególnie skomplikowane problemy związane z ruchem i manewrowaniem na akwenach podejściowych do portów oraz w samych portach, stanowią od lat przedmiot konsekwentnych dociekań naukowo-badawczych prorektora Śniegockiego.
Prorektor ds. morskich dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej z 1977 roku. Od tego też roku związany jest etatową pracą z WSM/AMG (z przerwami na pływania we flocie). Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery na statkach szkoleniowych - od instruktora i oficera "Daru Pomorza", statki "Horyzont", "Zenit", "Horyzont II", funkcje oficerskie po stanowisko komendanta żaglowca szkoleniowego "Dar Młodzieży". Nauczyciel akademicki - od stanowiska starszego wykładowcy po profesora nadzwyczajnego. Członek Senatu AMG, pełnił także funkcje prodziekana Wydziału Nawigacyjnego, aktualnie po raz drugi prorektor ds. morskich oraz prezes Studium Doskonalenia Kadr AMG. Od 1990 roku kapitan żeglugi wielkiej, pływał w PLO, PŻM oraz u zagranicznych armatorów. Także praca w administracji morskiej, udział w wielu znaczących projektach m.in. związanych z utworzeniem Systemu Kontroli Ruchu Statków (VTS) Zatoki Gdańskiej czy zarządzania bezpieczeństwem na obszarze Zatoki Pomorskiej w aspekcie budowy Portu Zewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem ruchu statków LNG oraz badania symulacyjne toru podejściowego oraz cumowania statku klasy Triple E do planowanego nadbrzeża DCT Gdańsk. Aktywny w pracy dydaktycznej oraz miedzynarodowej współpracy naukowo-dydaktycznej i eksperckiej.