Na rejach i wśród gwiazd

Sobota, 16 maja, godzina 11.00 - do główek wejścia południowego zbliża się "Dar Młodzieży" wracający do Gdyni z Hamburga. Załoga szkolna wita port z wysoka - uczniowie Zespołów Szkół Morskich z Gdańska i Swinoujścia rozstawieni w paradzie rejowej. Rodziny na nabrzeżu i uczniowie na rejach starają się nawzajem zidentyfikować. Żaglowiec majestatycznie wsuwa się do portu, obraca na środku basenu i cumuje w swym stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim. Kończy się podróż numer 190 - zaczęli w Antwerpii, następnie Świnoujście, Gdynia, Hamburg i  po prawie miesięcznej morskiej praktyce  ponownie Gdynia. Ich miejsce zajmą uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina. W niedzielę 24 maja wyruszą na zlot żaglowców do Kłajpedy, skąd w ramach regat popłyną do Szczecina na Dni Morza.

Sobota, 16 maja godzina 19.00 - Wydział Nawigacyjny AMG, Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. Pierwsza grupa zainteresowanych gwiazdami melduje się na pokaz w ramach Nocy Muzeów. Pojemność pomieszczenia pod kopułą planetarium - 33 osoby. Chętnych wielokrotnie więcej, kolejka systematycznie rośnie. Na dole dla oczekujących przygotowana zaimprowizowana ekspozycja niektórych trofeów zdobytych przez "Dar Młodzieży" w regatach wielkich żaglowców i  fotograficzne "Twarze Borchardta".  Organizacją ruchu zajmuje się szóstka studentów I roku Nawigacji - członków Koła Naukowego "Nawigator". Mamy nadkomplety, przed północą blokujemy kolejkę informując wciąż nadchodzących o zakończeniu przyjęć, zapraszając równocześnie na pokazy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Ostatnia nadprogramowa już grupa to gimnazjaliści z Łańcuta - dziękują za pokaz.

To był prawdziwy maraton - wielkie słowa uznania i podziwu dla pana Marka Szczepańskiego - poprowadził przez tajniki nieboskłonu 15 grup (6 godzin praktycznie bez przerwy), w sumie ok. 500 osób, zauroczonych wizją gwiezdnego nieba dzięki profesjonalnej, pełnej pasji narracji. Ze wsparcia techniczno-organizacyjnego wzorowo wywiązała się grupa studentów z Koła "Nawigator" pod wodzą prodziekana WN p. Tomasza Neumanna. Po zaliczeniu I roku, w lipcu, mustrują na "Dar Młodzieży" do odbycia miesięcznej praktyki morskiej.

Sobotnia noc z gwiazdami stanowiła znakomitą wizytówkę Uczelni.

16 maja - powrót "Daru" (fot. Paulina Zych)

16 maja - Noc z Planetarium (fot. Aleksander Gosk)

16 maja - Marek Szczepański i studenci Koła Naukowego "Nawigator" - Noc z Planetarium (fot. Aleksander Gosk)

UMG Dział Armatorski