Powrót "Horyzonta II", pożegnanie "Daru Młodzieży"

Działo się wszystko w sobotę 18 lipca - o 8 rano zakończył swą 35. podróż na Spitsbergen "Horyzont II", o 18.00 pożegnaliśmy "Dar Młodzieży" wyruszający w kolejną podróż szkoleniową, tym razem z grupą 134 studentów I roku Wydziału Nawigacyjnego AMG.

Pogoda w tej podróży była dla "Horyzonta II" wyjątkowo łaskawa. Trzeciego lipca wieczorem statek zameldował się w Hornsundzie u brzegów Polskiej Stacji Polarnej PAN. Wyładunek zaopatrzenia przebiegł zgodnie z harmonogramem i "Horyzont II" przepłynął do stolicy wyspy Longyearbyen, skąd po zaokrętowaniu grupy naukowców, popłynął z zaopatrzeniem do letnich stacji polarnych Petunia, Kaffioyra, Bellsund. Następnie w Hornsundzie, po radosnym podniesieniu flagi Gdyni przed polską stacją ("Horyzont II" otrzymał tę flagę podczas uroczystego "urodzinowego" pożegnania w Gdyni - patrz tutaj), zaokrętowano grupę polarników wracających do kraju i 10 lipca statek ruszył w drogę powrotną. Jedynie w rejonie Petunii i podczas powrotnej wizyty w Hornsundzie wiatr i growlery stanowiły pewne utrudnienie przeładunków - poza tym pogoda sprzyjała w całej wyprawie.

W sumie "Horyzont II" pokonał dystans 3963 mil morskich, a grupa studentów Wydziału Elektrycznego AMG odbywających w tym rejsie praktykę morską, zyskała bardzo wysokie oceny kapitana i statkowej kadry.

"Dar Młodzieży" żegnała liczna grupa krewnych, przyjaciół i turystów. Żaglowiec wyruszył z grupą przyszłych nawigatorów, odbywających swą pierwszą, ponad miesięczną praktykę morską. Trasa Kristiansand - Aalborg - Rostock - Bremerhaven - Amsterdam.

W pierwszym porcie, norweskim Kristiansand, "Dar" weźmie udział w zlocie żaglowców, a 28 lipca wystartuje w regatach do duńskiego Aalborga. W zlocie, wg. informacji organizatorów, weźmie udział imponująca flotylla - w samej klasie "A", największych jednostek - zgłoszono 31 żaglowców. Od największego "Siedowa" (122,3 m) po najmniejszy - rosyjską replikę carskiego brygu "Shtandart" (32,68 m).  Będą także m.in. rosyjskie "Kruzensztern" i "Mir", portugalska "Santa Matria Manuela", brytyjski "Lord Nelson", norweskie "Sorlandet" i "Christian Radich" czy duński "Georg Stage".

Polską banderę, obok naszego "Daru", reprezentować będą "Pogoria", ORP "Iskra", "Fryderyk Chopin", niedawno odremontowany oldtimer "Bonawentura"  oraz kilka jachtów. Rozpiętość wieku żaglowców, równo sto lat - od najstarszego holenderskiego barku "Europa" (zbud. 1911) do najmłodszego, niemieckiego barku "Aleksander von Humbold II" (zbud. 2011).

W Aalborgu, po regatach, flotylla uczestniczyć będzie w zlocie żaglowców do 4 sierpnia. Następnie na trasie podróży zloty żaglowców: Hanse Sail Rostock, Sail Bremerhaven i Sail Amsterdam.

UMG Dział Armatorski

A.Gosk