17 coroczne generalne zgromadzenie IAMU

REFERATY STUDENTÓW Z WYDZIAŁU NAWIGACYJNEGO AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI WYGRYWAJĄ NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI W WIETNAMIE

17 Coroczne Zgromadzenie Ogólne (ANNUAL GENERAL ASSEMBLY – AGA) organizacji IAMU (International Association of Maritime Universities) miało miejsce w siedzibie uczelni Wietnam Maritime University w Haiphongu w Wietnamie. W tym roku 01 kwietnia Uczelnia ta świętowała 60-lecie swojego istnienia i zjazd Morskich Uczelni z całego świata był kulminacyjnym punktem w kalendarzu rocznicowych obchodów.

Obecnie IAMU liczy 62 członków zgromadzonych w III rejonach geograficznych:

• Ameryka  - 9 uczelni
  • Europa i Afryka – 35 uczelni
  • Azja – 18 uczelni.

Obecnie już drugą dwuletnią kadencję grupie II przewodniczy Akademia Morska w Gdyni. Na posiedzeniu w Haiphongu za kilkuletnią pasywność i unikanie płacenia corocznych składek skreślono dwie uczelnie: z Francji i z Wenezueli, natomiast grono członków poszerzyły dwie uczelnie, które przeszły z powodzeniem audyt tzn.: Chalmers University z Geteborga (Szwecja) i Akademia Morska w Baku (Azerbejdżan).

Coroczne Zgromadzenie Ogólne jest najwyższym organem organizacji. Przewodniczącym IAMU jest obecnie prof. Neil Bose – Rektor Uczelni z Tasmanii w Australii. Struktura organizacyjna IAMU składa się również z Międzynarodowego Komitetu Wykonawczego (International Executive Board -IEB), w skład którego wchodzi w odpowiedniej procedurze wybranych 9 uczelni (jest wśród nich Akademia Morska w Gdyni).

W strukturze organizacyjnej funkcjonują także 4 komitety:

1. Policy & Planning Committee (PPC)
  2. Academic Affairs Committee (AAC)  - Gdynia przewodniczy
  3. Liason Committee (LC)
  4. Finance Committee (FC)
Głównym sponsorem organizacji jest fundacja NIPPON FOUNDATION, która desygnuje co roku ponad 1 mln dolarów na działalność IAMU.

Komitet AAC dokonuje również wyboru 4 z wielu zgłoszonych tematów badawczych (każdy max 60.000 USD).

W tym roku dokonano wyboru 4 projektów, które realizowane będą w 2017 roku. Wśród nich jest także praca MARINE STRUTURAL FAILURES DATABASE realizowana pod kierownictwem prof. Gorana Vukelica z Uniwersytetu w Rijece, przy udziale prof. Lecha Murawskiego z Wydziału Mechanicznego AM w Gdyni.

Osobą kontaktową z IAMU jest prof. Bogumił Łączyński z Wydziału Nawigacyjnego, który przyjął na siebie rolę pośredniczenia w dość rozbudowanej komunikacji między Uczelniami.

Oprócz Formalnych Zgromadzeń Uczelni co roku organizowana jest konferencja naukowa. W tym roku napłynęło ponad 100 artykułów, z których Lokalny Komitet Organizacyjny wyselekcjonował 45 prezentacji w ramach prowadzonych równolegle 3 sekcji tematycznych, w tym 2 referaty nadesłane z Akademii Morskiej w Gdyni :

• B. Łaczyński – Characteristic of post-degree courses organized in GMU on example of “MODERN SHIP MANAGEMENT” course.
  • A. Weintrit – International Standarization of Maritime Education, Training, Scientific Research and Technological Advances related to development of e-Navigation Strategy in Order to Enhance the Cooperation for Maritime Safety and Security and Protection of Ocean Enviroment.
Oprócz spotkania i konferencji adresowanych do profesorów ze wszystkich uczelni równolegle organizowany jest bardzo interesujący program dla studentów z uczelni członkowskich. W tym roku spotkało się 38 studentów z 14 uczelni -  w tym 4 studentów z Akademii Morskiej w Gdyni.

Prof. Łączyński zdobył w USA specjalny grant dla uzdolnionych studentów w kwocie 9200USD co umożliwiło pełne pokrycie kosztów wyjazdu i uczestnictwa polskich studentów.

Wśród wielu studenckich referatów bezapelacyjnie 1 miejsce zajęły Aleksandra Góralczyk i Marta Wojtczak (III rok Nawigacji) z prezentacją: „The analysis of decision  making process in typical navigation sistuation – standards of psychological education in maritime transport.”

Gdynianki pokonały referaty z Bremen (2 miejsce) i Filipin (3 miejsce). Ponadto komitet organizacyjny postanowił wyróżnić jeszcze 2 prezentacje:

Studenci z Akademii Morskiej w Gdyni okazali się najlepsi w konfrontacji ze studentami z innych części świata. Odegrali również znaczącą rolę w specjalnie zorganizowanym „Friendship Musical Program” prezentując występ taneczny i wokalny (szanty).

Konferencję zakończył Technical Tour, czyli podróż pięcioma statkami po pięknej zatoce Ha Long połączony ze zwiedzaniem wysp, konsumpcją wietnamskiej kuchni i nieprawdopodobnymi wrażeniami estetycznymi.

Udział w AGA-17 trzeba bez wątpienia uznać za bardzo dobry i owocny dla uczestników z Akademii Morskiej w Gdyni.

Następne zgromadzenie ogólne AGA-18 w październiku 2017 odbędzie się w Uczelni w Warnie (Bułgaria), AGA-19 w październiku 2018 w Uczelni Morskiej w Barcelonie (Hiszpania), a jubileuszowe AGA-20 odbędzie się w siedzibie sekretariatu IAMU i Nippon Foundation w Tokio (Japonia).

Wszelkie informacje dotyczące udziałów w latach następnych zarówno profesorów, studentów, zgłaszanie projektów badawczych i rozwojowych, i wszelkie inne pytania proszę kierować do desygnowanej przez J.M. Rektora osoby kontaktowej z IAMU tzn. prof. Bogumił Łączyński, e-mail: acamarsatgd.pl , mob.: +48 601 61 66 61

Delegacja Akademii Morskiej w Gdyni na AGA-17 w trakcie rejsu po zatoce Ha Long.

Rzecznik AMG
21.11.2016