35 URODZINY ŻAGLOWCA

Dar Młodzieży, fot. Tomasz Degórski

 JM Rektor AMG prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski 

oraz Prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek zapraszają na:

35 URODZINY ŻAGLOWCA

"DAR MŁODZIEŻY"

 

 

 4 lipca 2017 r. – Nabrzeże Pomorskie - „Dar Młodzieży”

Godz. 13.00 – oficjalne otwarcie uroczystości przez JM Rektora AMG

  • uroczyste podniesienie nowej, wielkiej bandery
  • odsłonięcie pamiątkowej tablicy pierwszego komendanta kpt.ż.w. Tadeusza  Olechnowicza

Godz. 16.00 – występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”

Godz. 17.00 – uroczystość nadania imienia j.kpt.ż.w. Zbigniewa Szpetulskiego Ośrodkowi Żeglarskiemu Akademii Morskiej (budynek Wydziału Nawigacyjnego od strony mariny)

Godz. 17.00 -19.00– otwarty pokład – zwiedzanie żaglowca

Godz. 19.00 – występ zespołu szantowego „Trzy Majtki”

 

5 lipca 2017 r.

Godz. 10.00 - Wernisaż wystawy fotograficznej „Od stępki do dziewiczego rejsu” autorstwa Krzysztofa Kamińskiego -  Miejska Informacja, Gdynia ul. 10 Lutego 24.

Godz. 16:00 - Wernisaż wystawy pokonkursowej „Biała Fregata”, fotografie laureatów - Gdyńskie Centrum Filmowe, Pl. Grunwaldzki 2

Godz. 17.30 – Przegląd filmów dokumentalnych o  „Darze Młodzieży” z archiwum Akademii Morskiej,  Wydział Nawigacyjny AMG, Gdynia Al. Jana Pawła II 3

Godz. 14.00 - 20.00– otwarty pokład – zwiedzanie żaglowca

 

6 lipca 2017 r.

Godz. 15.00 – Spotkanie z nawigacją – Wydział Nawigacyjny AMG

Godz. 17.00  - Spotkanie z Komendantem ”Daru Młodzieży” i projektantem żaglowca – Wydział Nawigacyjny AMG

Godz. 14.00 -20.00 – otwarty pokład – zwiedzanie żaglowca

 

7 lipca 2017 r.

Godz. 10:30 - Spacer po Darze Młodzieży pod przewodnictwem eksperta oraz pracownika Akademii Morskiej Aleksandra Goska (wstęp bezpłatny)

Godz. 12:30 - Spacer po Darze Młodzieży pod przewodnictwem eksperta, pracownika Akademii Morskiej Aleksandra Goska (wstęp bezpłatny)

Godz. 15:00 - 20:00 - Stoiska okolicznościowe, w tym dla kolekcjonerów, numizmatyków - pamiątkowe stemple, pamiątki Legendy Morskiej Gdyni, księgarnia - tematyka marynistyczna, stoiska gastronomiczne

Godz. 20:00 Uroczyste wypłynięcie Daru Młodzieży

 

35 LAT SŁUŻBY POD BIAŁO-CZERWONĄ

 

„Na  żaglowcu  najpełniej można poczuć  siłę żywiołu,  nauczyć  się respektu wobec  niego, być najbliżej  problemów,  z którymi przyszły oficer  będzie musiał zmagać się podczas całej zawodowej kariery. W tej ciężkiej, fizycznej pracy, kształtują się najpełniej charaktery, wyrabiają  nawyki  niezbędne w morskiej służbie”.

dr hab. inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich AMG

 

W Gdyni, przy Nabrzeżu Pomorskim, 4 lipca 1982 roku, po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na flagsztoku nowego żaglowca szkolnego „Dar Młodzieży”. Był trzecim w wielkiej sztafecie – przejął tradycję po pierwszym -  barku „Lwów”, zwanym „kolebką nawigatorów”, i drugim „Darze Pomorza” – słynnej „białej fregacie”.

Historia 35 już lat służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji morskiej młodzieży, to historia szkoleniowych podróży łączących wszystkie oceany i kontynenty. Udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływanie po najtrudniejszych akwenach i pisanie wielkiej historii polskiej bandery. Podczas wizyt w  portach na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników żagli.

Na morskie szlaki „Dar Młodzieży” wkroczył w spektakularny sposób. Podróż numer 1 – wyjście z Gdyni 10 lipca 1982 r. - w brytyjskim Falmouth start do rywalizacji w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races. Dramat na morzu – 27 lipca niemiecki jacht „Peter von Danzig” wzywa pomocy - jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom. „Dar Młodzieży” idzie z pomocą. Szalupa transportuje rannego do statkowego szpitalika. Po przejęciu poszkodowanego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wraca na trasę. Pasjonujący finisz i 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 mil morskich, debiutant „Dar Młodzieży” jest najszybszy w klasie „A” – wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala „Daru Pomorza”, niemiecki bark „Gorch Fock”, o 14 minut i 18 sekund.

Od pierwszej wielkiej podróży – rejsie na zlot żaglowców Osaka World Sail w 1983 roku, „Dar Młodzieży” jest stałym uczestnikiem światowych spotkań pod żaglami. Wśród wielu spektakularnych podróży wymienić warto wyprawę do Kanady na zlot żaglowców „Quebec 84”, dla uczczenia 450 rocznicy pionierskiej wyprawy Jacquesa Cartiera. Udział w wielkim zlocie „Columbus Regatta 1992” z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, powtórną wizytę w gościnnej japońskiej Osace w 1997 roku.

„Dar Młodzieży” odbył także w latach 1987-1988 podróż dookoła świata. Była to wyprawa na wielki zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, żaglowiec wziął kurs na Horn. Trawers przylądka  minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. Podczas 274 dni rejsu zostawił za rufą 36 352 mil morskich.

 „Dar Młodzieży” to statek  kształcący znakomitych, cenionych oficerów i kapitanów światowej floty. Szkolenie studentów realizowane jest w oparciu o tradycyjne wartości, przez wieki wypracowane w realiach światowej żeglugi. To także wyrobienie specyficznej marynarskiej świadomości, zasad dobrej praktyki, zawodowej etyki, wreszcie sprawności fizycznej i odporności psychicznej, a także bezpośrednie „dotknięcie morza i żywiołu”.

„Dar Młodzieży” to także statek sukcesywnie modernizowany - nowocześnie wyposażony mostek, szkolna sala nawigacyjna, sala dydaktyczna, wachty prowadzone na realnych stanowiskach na pokładzie i w siłowni, czynią z „Daru Młodzieży” prawdziwe pływające laboratorium edukacyjne.

To także, dla każdego młodego człowieka wielka życiowa i zawodowa przygoda. A zapis w książeczce żeglarskiej o odbytej praktyce, to świetna rekomendacja i powód do dumy dla wszystkich wychowanków „Daru Młodzieży”, dziś noszących kapitańskie galony.

„Dar Młodzieży”  to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany wszędzie, wypełniający wielką misyjną rolę edukacyjną, promujący Akademię Morską w Gdyni, polskie szkolnictwo morskie i Polskę – prawdziwy „pływający ambasador”.

W ciągu minionych 34 lat służby pod biało-czerwoną banderą „Dar Młodzieży” odbył 211 podróży, przepłynął prawie 565 tysięcy mil morskich, 702 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych.

Urodziny Daru Młodzieży
Urodziny Daru Młodzieży

Urodziny Daru Młodzieży

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Armatorski

Wytworzył informację:

A.Gosk
27.06.2017