Cieśnina Tajwańska - uciekamy przed "Yutu”

Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 30.10.2018 r.

Pozycja: 22°14'15"N, 114°27'23"E; prędkość: 10,1 węzła; 164 dzień podróży, przebyta trasa 18 829 Mm.

Z dziennika Komendanta:

Wizyta w Hong Kongu była bardzo udana i pod wieloma względami wyjątkowa. Decyzja o wejściu tutaj zapadła zaledwie parę dni wcześniej, a mimo to Konsulat Generalny RP zdołał wszystko przygotować. Serdecznie za to dziękujemy.

Miasto jest bardzo przyjazne dla turystów, posiada rozbudowaną i łatwą do opanowania komunikacje publiczną, na która składają się: metro, autobusy(piętrowe), tramwaje (też piętrowe), promy (oczywiście piętrowe) i niekończące się ruchome schody – fenomen tego miasta. Z tego powodu zrezygnowano z zorganizowanej formy zwiedzania i nasza załoga „poszła na żywioł”.  Pan Konsul Generalny Mirosław Adamczyk osobiście udzielał wskazówek co zobaczyć, jak dojechać itd. Po powrocie z miasta praktykanci i załoga chętnie dzielili się obserwacjami. Można by wyliczać co widzieliśmy, ale największe wrażenie robiły panoramy miasta z The Peak – najwyższego wzniesienia wyspy Hong Kong albo z wielu punktów widokowych na brzegach cieśniny. Dzięki Konsulatowi udało się uzyskać pozwolenie na wyjście z portu przez Victoria Harbour – mieliśmy fantastyczne widoki na obu brzegach cieśniny.

Odwiedziłi nas uczniowie - najmłodsi przedstawiciele polonii w Hong Kongu na morską lekcję języka polskiego. Na przyjęciu gościliśmy wielu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, biznesu i Polonii.

Po wczorajszym spokojnym wyjściu z portu, dzisiaj pogoda nas nie rozpieszcza – uciekamy przed tajfunem „Yutu”. Na razie NE 8 i krótka wysoka fala z perspektywami poprawy pod koniec tygodnia. Mimo wszystko dzisiaj rano na podniesieniu bandery widziałem uśmiechnięte twarze – podobno „blade twarze” ukrywają się ze swoja morską dolegliwością. Promujemy hasło: na chorobę morską najlepsza jest praca.

Ze sztormowym pozdrowieniem

Komendant.

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
30.10.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 30.10.2018
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 05.11.2018