Morze Południowochińskie c.d.
"Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 22.10.2018 r.
Pozycja: 16°54'25"N, 118°7'12"E; prędkość: 5,0 węzłów; 156 dzień podróży, przebyta trasa 18 429 Mm.
Z dziennika Komendanta:
Dni mijają szybko i pracowicie. Praktykanci szkolą się w wielu kierunkach, a obsługa żagli jest jednym z najważniejszych elementów. Studenci Wydziału Nawigacyjnego, w czasie swoich wacht, maja zajęcia w 8 osobowych grupach. Wykładowcy żeby zrealizować program, przede wszystkim prowadzić praktyczne szkolenia z nawigacji i astronawigacji, organizują zajęcia 24 godziny na dobę.
W sobotę wieczorem była dyskoteka, a w niedzielę Oceaniczny Dyskusyjny Klub Filmowy, na którym nasi filmowcy pokazali próbkę filmu nakręconego parę dni temu z "Darem" pod pełnymi żaglami. Warto było zmęczyć się przy stawianiu żagli i robieniu zwrotu - "Dar" wygląda wspaniale. Oglądaliśmy też film dokumentalny z regat Hobart -Sydney, które zakończyły się wejściem zwycięskiego "Daru Młodzieży" do Sydney pod żaglami. Reżyser Mariusz Malec pokazał swój bardzo ciekawy film dokumentalny „Stworzyć wiatr" o krakowskim fotografie Stanisławie Markowskim.
W niedzielę jak zwykle ksiądz odprawił mszę na rufie.
Od wczoraj niestety jechaliśmy na silniku – wiatr z NNE nie sprzyjał żegludze do Hong Kongu. W końcu dzisiaj po kolacji postawiliśmy żagle i odstawiliśmy silniki.
Z żeglarskim pozdrowieniem,
Rafał Szymański, Komendant
- 23 stycznia 1988 r., "Dar Młodzieży" pod komendą kpt.ż.w. Leszka Wiktorowicza, w czasie pierwszej podróży dookoła świata, dokonał słynnego przejścia z postawionymi żaglami pod Harbour Bridge w Sydney.
- w ostatnim czasie nastąpiła zmiana jednego z portów na trasie Rejsu Niepodległości - miejsce Szanghaju zajął Hong Kong (26-29.10.2018.)