Morze Południowochińskie c.d.

"Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 22.10.2018 r.

Pozycja: 16°54'25"N, 118°7'12"E; prędkość: 5,0 węzłów; 156 dzień podróży, przebyta trasa 18 429 Mm.

Z dziennika Komendanta:

Dni mijają szybko i pracowicie. Praktykanci szkolą się w wielu kierunkach, a obsługa żagli jest jednym z najważniejszych elementów. Studenci Wydziału Nawigacyjnego, w czasie swoich wacht, maja zajęcia w 8 osobowych grupach.  Wykładowcy żeby zrealizować program, przede wszystkim prowadzić praktyczne szkolenia z nawigacji i astronawigacji, organizują zajęcia 24 godziny na dobę. 

W sobotę wieczorem była dyskoteka, a w niedzielę Oceaniczny Dyskusyjny Klub Filmowy, na którym nasi filmowcy pokazali próbkę filmu nakręconego parę dni temu z "Darem" pod pełnymi żaglami. Warto było zmęczyć się przy stawianiu żagli i robieniu zwrotu  - "Dar" wygląda wspaniale. Oglądaliśmy też film dokumentalny z regat Hobart -Sydney, które zakończyły się wejściem zwycięskiego "Daru Młodzieży" do Sydney pod żaglami. Reżyser Mariusz Malec pokazał swój bardzo ciekawy film dokumentalny „Stworzyć wiatr" o krakowskim fotografie Stanisławie Markowskim.​

W niedzielę jak zwykle ksiądz odprawił mszę na rufie.

Od wczoraj niestety jechaliśmy na silniku – wiatr z NNE nie sprzyjał żegludze do Hong Kongu. W końcu dzisiaj po kolacji postawiliśmy żagle i odstawiliśmy silniki.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Rafał Szymański, Komendant


- 23 stycznia 1988 r., "Dar Młodzieży"  pod  komendą kpt.ż.w. Leszka Wiktorowicza, w czasie pierwszej podróży dookoła świata, dokonał słynnego przejścia z postawionymi żaglami pod Harbour Bridge w Sydney.

- w ostatnim czasie nastąpiła zmiana jednego z portów na trasie Rejsu Niepodległości - miejsce Szanghaju zajął Hong Kong (26-29.10.2018.)

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
22.10.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 22.10.2018
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 05.11.2018