Słoneczne pożegnanie „Daru Młodzieży”

Po wielomiesięcznych przygotowaniach, nadszedł wreszcie ten dzień. W słoneczne niedzielne przedpołudnie 20 maja 2018 roku, na wysuniętym w morze Molu Południowym, u stóp pomnika Josepha Conrada Korzeniowskiego, byliśmy świadkami podniosłej uroczystości. Polska, Gdynia, Akademia Morska żegnały najsłynniejszy statek biało-czerwonej bandery, białą fregatę „Dar Młodzieży” wyruszającą w wyjątkową podróż – Rejs Niepodległości.

Sto lat Odrodzonej Rzeczypospolitej zasługuje, by opowiedzieć o tym światu z pokładu najwspanialszego ambasadora naszego kraju, jakim jest ten żaglowiec – zbudowany w Gdańsku, bazujący w Gdyni, przez którego pokład w ciągu 36 lat jego służby przewinęła się cała Polska, a którego wychowankowie rozsiani są po całym świecie.

Tego dnia Gdynia podziwiała szyki umundurowanych studentów Akademii Morskiej, prowadzonych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, defilujących przez centrum miasta w kierunku fregaty cumującej w swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.

Równolegle, w budynku Wydziału Nawigacyjnego AMG, zebrali się członkowie Konwentu Morskiego – doradczego gremium, złożonego z morskich ekspertów, wspomagającego rząd w formułowaniu strategicznych celów polskiej gospodarki morskiej.    

Zebranych powitał gospodarz spotkania, JM Rektor AMG prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, oddając przewodnictwo obrad ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markowi Gróbarczykowi.

Morskie priorytety rządu wypunktował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu, mówiąc o wciąż słabej kondycji przemysłów morskich, zapewnił, że rząd wspiera i inwestuje w te gałęzie gospodarki. Jako przykład podał wykupienie od syndyka stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni oraz wsparcie skierowane dla portu w Gdańsku. Zapewnił też, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma odpowiednie możliwości, by zmodernizować polski przemysł morski. Obecność Polski i rodzimej gospodarki na morzach jest konieczna z prostego powodu, że kumuluje się tam 80 procent światowego handlu, a rozwój specjalistycznych, nowoczesnych gałęzi przemysłu morskiego jest szansą Polski na powrót do grona liderów gospodarki morskiej w Europie. Czeka nas jednak co najmniej dekada nadrabiania zaległości, by po 10- 20 latach polskie porty stały się wiodącymi w  Europie.

Obrady zakończyło wystąpienie przewodniczącego Konwentu Morskiego kpt. ż. w. Zbigniewa Sulatyckiego, który komendantowi żaglowca wręczył uroczysty dokument, kończący się słowami: …niech doświadczenia minionych pokoleń wyznaczają kierunek tej trudnej, ale i fascynującej podróży.

Zakończenie obrad Konwentu stało się równocześnie początkiem uroczystości pożegnania „Daru Młodzieży”. Na placu u burty „Daru Młodzieży” szeregi studentów Akademii Morskiej, laureaci konkursu zakwalifikowani na rejs, sztandary uczelni, poczty organizacji społecznych. Dowódca uroczystości złożył meldunek o gotowości premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Przy dźwiękach hymnu wciągnięto na maszt flagę państwową.

Na honorowej trybunie pod burtą żaglowca zasiedli, obok premiera Mateusza Morawieckiego m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, szef gabinetu premiera Marek Suski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż Janusz Zarębski, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.

W swym wystąpieniu Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, kierując się do uczestników rejsu mówił - Wierzę, że dzięki rejsowi i młodym ambasadorom, w wielu miejscach na świecie zagości cząstka naszej ojczyzny. Tworzycie historię, tak jak kiedyś tworzył ją „Dar Pomorza” - w 1934 r. żaglowiec opłynął świat, by głosić chwałę naszej odrodzonej państwowości. Tegoroczny rejs ma być również hołdem dla pokoleń Polaków, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym państwie. Wam, młodzi przyjaciele, podczas tej niezwykłej przygody życia życzę stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów. Powiedzcie światu, jak Polska jest piękna.

Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski podkreślał natomiast, że opłynięcie świata pod żaglami to wciąż wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu: To właśnie dzisiaj flagowa jednostka, biała fregata „Dar Młodzieży” odda cumy i rozpocznie wielką morską przygodę. We wszystkich portach, do których zawinie nasz żaglowiec, pokaże on biało-czerwoną banderę, a  jego pojawienie się zawsze budzi ogromne zainteresowanie i pozytywne emocje.

Polska to jest wielka sprawa – podkreślał w swym wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki – Polska jest najpiękniejsza i mówcie o tym we wszystkich portach całego świata, a waszym życiem w przyszłości świadczcie o tym. Ta fregata pod pełnymi żaglami niech zachwyca was swym pięknem, niech zachwyca swoim pięknem cały świat. Niech zachwyca pięknem i niech przypomina o tym wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej i niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli o budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach, w najbliższych dekadach - podkreślił szef rządu.

Do uczestników rejsu zwrócił się także Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury: Pamiętajcie, że służba na morzu, to przede wszystkim służba Polsce. Pamiętajcie, że wasz rejs upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest czymś ważnym, czymś bardzo potrzebnym Polsce. Pamiętajcie, że Polska was potrzebuje.

Wyruszacie w rejs życia. Zorientujecie się, jak potężna jest siła mórz i oceanów. Zorientujecie się, że człowiek jako człowiek sam niewiele może zrobić, przekonacie się, że wszyscy w tej podróży będziecie sobie potrzebni. Będziecie pracować w zespole i później to przeniesiecie na grunt dalszego waszego życia. Zdobędziecie szacunek jeden do drugiego – dodał kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego.

Przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników rejsu odczytała szefowa Kancelarii Halina Szymańska. Prezydent, podkreślając wyjątkowość przesłania rejsu, napisał: Ruszają Państwo zatem w nieznane, podobnie jak przed 100 laty wyruszyli w nieznane nasi przodkowie, którzy podejmowali walkę o to, by wybić się na niepodległość.

Mszę świętą w intencji uczestników rejsu na pokładzie „Daru Młodzieży” odprawił metropolita gdański arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. Wyjątkowość chwili podkreślał ołtarz polowy ustawiony na pokładzie. To wierna replika historycznego ołtarza, który od 1930 roku do II wojny światowej służył kapelanom pierwszej naszej  fregaty – „Daru Pomorza”.

- Dzisiaj przeżywamy w naszej ojczyźnie ważne wydarzenie. Dar Młodzieży wyrusza w Rejs Niepodległości. Pragniemy zawierzyć Bogu Dar Młodzieży i uczestników rejsu – podkreślił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Przypomniał także słowa pierwszego komendanta „Daru Młodzieży", Tadeusza Olechnowicza, który mówił, że statek ten jest najlepszym dowodem polskiego optymizmu - I naszej ojczyźnie wciąż potrzeba optymizmu, wymieniajcie się po drodze i wróćcie szczęśliwie. Czekamy na was na Skwerze Kościuszki

Nuncjusz apostolski w Panamie abp. Mirosław Adamczyk odczytał treść listu z błogosławieństwem papieża Franciszka dla organizatorów i uczestników Rejsu Niepodległości. Ojciec Święty przekazał w nim także „wyrazy duchowej łączności i serdeczne pozdrowienia” wszystkim uczestnikom Eucharystii inaugurującej Rejs Niepodległości. Ojciec Święty życzył młodym, aby ta wyprawa pozwoliła przygotować się i przybyć na Światowe Dni Młodzieży. Na zakończenie kilkunastu kapłanów udzielało komunii świętej.

Przed wypłynięciem w morze komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski na pokładzie fregaty złożył meldunek premierowi o gotowości wypłynięcia żaglowca w Rejs Niepodległości. Jeszcze tylko życzenia pomyślnych wiatrów, zejście gości z pokładu i rozpoczęły się manewry.

Chwilę po dwunastej pękły sformowane szyki i pod żaglowiec podeszli ci, którzy popłyną w dalszych etapach - kolejne zmiany załogi rejsu.

„Dar Młodzieży” stopniowo odchodził od nabrzeża wspomagany przez holownik. Młodzi uczestnicy rejsu uformowali paradę burtową, cześć weszła na wanty, pozdrawiając zgromadzonych na brzegu. Holowniki i statki ratownicze żegnały „Dar” wodną kurtyną. Żaglowiec zaczął pisać historię swojej drugiej podróży dookoła świata.

 

Aleksander Gosk

 

 

 

Uroczystości pożegnania naszej fregaty zostały zarejestrowane przez media. W Portalu Polskiego Radia  można obejrzeć ponaddwugodzinną relację filmową z uroczystości.  Więcej zdjęć z uroczystości można znaleźć w galerii zdjęć z rejsu.  Zdjęcia z poprzednich dni uroczystości znajdują się tutaj,

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Aleksander Gosk
20.05.2018