Uniwersytet Morski na Targach Morskich BALTEXPO

Międzynarodowe Targi Morskie – BALTEXPO 2019

Uniwersytet Morski w Gdyni uczestniczył w Międzynarodowych Targach Morskich – BALTEXPO 2019, które odbyły się w dniach 9 - 11 września 2019 r.  w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku.

Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO to największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej, organizowane co dwa lata, nieprzerwanie od 1982 roku. W jubileuszowej, XX edycji targów, przygotowanej pod patronatem i we współpracy merytorycznej z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wzięło udział ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów.

Tematyka targów BALTEXPO 2019 obejmuje główne obszary gospodarki morskiej: przemysł okrętowy, offshore, infrastruktura portów i przemysłu morskiego, logistyka w transporcie morskim, żegluga morska i przybrzeżna, żegluga śródlądowa i gospodarka wodna, bezpieczeństwo i ochrona portów i żeglugi, ochrona środowiska, edukacja i crewing, media.

W uroczystym otwarciu targów brał udział  Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni  prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski i Prorektor ds. Nauki dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG.

Rektor UMG prof. Janusz Zarębski był również członkiem kapituły wybierającej najlepszą firmę w branży morskiej. Konkurs Top 100 Pomorza organizowany od 20 lat przez Dziennik Bałtycki, po raz pierwszy obejmował firmy z branży morskiej. Pokazywał dorobek naszych pomorskich przedsiębiorstw na przestrzeni lat, zmiany w nich zachodzące, rozwój i przekształcenia. Nagrodę w kategorii Top 100 Branży Morskiej otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa SA - za największy wkład w tworzenie nowoczesnej gospodarki morskiej oraz pionierskie rozwiązania w zakresie konwersji napędów statków na ekologiczne. O przyznaniu tej nagrody zdecydowała kapituła w składzie: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, profesor Janusz Zarębski – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Ireneusz Karaśkiewicz – dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe, Tomasz Limon – dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza, Mariusz Szmidka – redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego i Jacek Klein – dziennikarz specjalizujący się w tematyce ekonomii i biznesu. Nagrodę odebrał Piotr Soyka, prezes Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, do której stocznia należy. Był to pierwszy dzień Targów Baltexpo.

Na stoisku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaprezentował się Wydział Mechaniczny i Wydział Nawigacyjny z ciekawymi i innowacyjnymi projektami dotyczącymi gospodarki morskiej. Ponadto na stoisku obecni byli pracownicy Działu Nauki i Współpracy UMG, którzy przedstawili szeroką ofertę badań i realizowanych projektów naukowych. Stoisko Uczelni cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród przedstawicieli firm z branży morskiej, jak i wśród uczniów odwiedzających targi.

Przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni reprezentowali naszą Uczelnię podczas debat i paneli dyskusyjnych. W ostatnim dniu targów 11 września 2019 roku w sali 01 panel dyskusyjny "Edukacja - jaki model kształcenia kadr dla przemysłów morskich? Wyzwania i możliwości ich realizacji" poprowadził prof. dr hab. Andrzej Grzelakowski, Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.

Salon Maturzystów w Gdańsku

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w dniach 9 – 10 września 2019 roku uczestniczyli w Salonie Maturzystów, który odbył się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Prócz odwiedzenia uczelnianego stanowiska, przyszli maturzyści mogli wysłuchać prezentacjio ofercie kształcenia, zasadach i terminach rekrutacji oraz warunkach studiowania na Uniwersytecie Morskim.

Stoisko Uniwersytetu Morskiego w Gdyni cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy głównie pytali o Wydział Nawigacyjny oraz Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.

BALTEXPO 2019

SALON MATURZYSTÓW W GDAŃSKU