DAR MŁODZIEŻY - atrakcje bałtyckiego rejsu

Takiego sezonu w historii DARU MŁODZIEŻY  jeszcze nie było. Tylko Bałtyk i żadnego portu! Mimo tego, w ciągu miesięcznej praktyki, wbrew pozorom działo się na pokładzie niemało. Krótko po wyjściu - 19 czerwca z okazji inauguracji Święta Morza - załoga fregaty asystowała w dorocznej ceremonii złożenia wieńca na wodach Zatoki Gdańskich ku czci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.

Następnie wraz z kilkoma żaglowcami udział w Paradzie Świętojańskiej, po czym kurs na pólnoc. Baltyk skończył im się po dojściu wodami Zatoki Botnickiej na granicę fińskich wód terytorialnych przed lapońskim portem Tornio, i osiągnięciu rekordowej dla DARU (i poprzednich żaglowców PSM/WSM - LWÓW, DAR POMORZA)  szerokości  65 st. 20' 004'' N. Przeżyli "białe noce" i polityczne emocje związane z dwiema turami wyborów prezydenckich. Na DARZE zarejestrowano komisję wyborczą nr 1000 - i kolejny rekord, tym razem frekwencyjny.

Program praktyk wypełniały, obok wacht i służb na pokładzie, w maszynie i kuchni, manewry na żaglach, prace bosmańskie, także zajęcia z wiosłowania na klasycznych drewnianych łodziach z warsztatu Aleksandra Celarka.

Miesięczną praktykę odbywali studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG i uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska.

Obrazy z pokładu zarejestrowane reporterskim okiem praktykanta Kacpra Kameckiego (UMG).

Wieńce pamięci

Wieńce pamięci

"Tym co odeszli na wieczną wachtę"

"Tym co odeszli na wieczną wachtę"

na wodach Zatoki Gdańskiej

na wodach Zatoki Gdańskiej

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
14.07.2020