"Dar Młodzieży" szykuje się do sezonu

To pierwszy tak kompleksowy przegląd stoczniowy „Daru Młodzieży” od momentu zakończenia pracowitych sezonów lat 2018/2019. Fregata w tym czasie opłynęła świat, uczestniczyła w regatach i zlotach żaglowców na wodach zachodniej Europy, szkoliła studentów i uczniów szkół morskich.

W ramach prac remontowych, tzw. odnowienia klasy, żaglowiec pod koniec stycznia trafił na dok gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta”. Po dokładnym zmyciu i oskrobaniu całego kadłuba, przeprowadzono miejscowo piaskowanie oraz wymianę  elementów ochrony anodowej. Poddano kompleksowym pracom remontowo- konserwacyjnym – pomiarom, czyszczeniu, malowaniu - systemy kotwiczne, czujniki logu elektromagnetycznego i echosond, śrubę napędową i śrubę steru strumieniowego. Przeprowadzono płukanie zbiorników wody słodkiej, czyszczenie zęz, zaworów dennych i kingstonów. Wśród prac pokładowych wymienić należy sprawdzenie elementów takielunku stałego na masztach. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków.

Po zejściu z doku i zakończeniu prac przy nabrzeżu stoczniowym statek powinien wrócić na stałe miejsce przy Molo Południowym ok. połowy lutego. 

Tegoroczna kampania szkoleniowa rozpocznie się 22 marca. Do Gdyni przyjedzie grupa ponad 100 studentów akademii Morskiej z Antwerpii. To tradycyjny partner Uniwersytetu Morskiego. Od 2008 roku, już po raz trzynasty,  belgijska uczelnia czarteruje „Dar Młodzieży” na miesięczny rejs praktykancki. Pod okiem załogi stałej fregaty oraz własnych instruktorów, przejdą marynarskie szkolenie na trasie Antwerpia – Cadiz – Antwerpia. Tam zmienią międzynarodową ekipę Hogere Zeevartschool Anwerp, uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina. Na kolejnych etapach szkolić się będą głównie studenci Uniwersytetu Morskiego oraz grupa uczniów z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska.

Obecnie, szczegółowy harmonogram podróży szkoleniowych, znajduje się na etapie ostatecznych negocjacji z zagranicznymi partnerami. Wiele portów europejskich, zabiega o udział „Daru Młodzieży” w organizowanych zlotach żaglowców. Na liście znajdują się, poza wcześniej wymienionymi, m.in. Dunkierka, La Coruna, Lizbona.  

A.G., fot. Krzysztof Romański

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
03.02.2020