Podchorążowie na Horyzoncie II

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na statku szkoleniowo-badawczym UMG Horyzont II, przechodzą przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Na Horyzonta II zamustrowało 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Kadrę praktyki tworzy dwójka instruktorów oraz trzech oficerów - wykładowców AMW,  z kierownikiem praktyki kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem. Jest to programowa praktyka specjalistyczna nawigacyjno-astronomiczna. Wszyscy uczestnicy, przed wejściem na pokład,  przeszli obowiązkowe testy medyczne, eliminujące zagrożenie epidemiczne. W programie praktyki przewidziano, po wyjściu na Bałtyk, dwukrotne przejście w Cieśninach Duńskich przez Sund i Wielki Bełt, także zawinięcie do Szczecina, gdzie Horyzont II z podchorążymi zapowiadany jest na 29 września.

Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, przyjął podchorążych bezpośrednio po powrocie z 46 podróży na Spitsbergen. Planowany powrót opóźnił się o 2 dni ze względu na sztormową pogodę, która dopadła statek dwukrotnie - podcza przejścia przez Cieśniny Duńskie i na Morzu Arktycznym poraz w drodze powrotnej także przed wejściem na Bałtyk. Kłopoty wystąpiły także u brzegów fiordu Hornsund, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarna. Przeładunek zaopatrzenia utrudniał nawiany na wody fiordu lód. Także przyjęcie na pokład wracających do kraju  polarników  napotkało na trudności. W ładunku przywiezionym do kraju był m.in. pływający transporter, zatopiony przed laty i wydobyty z dna fiordu. W związku z przestrzeganą przez Norwegów ekologiczną praktyką,  skorodowany wrak transportera, musiał zostać z wyspy wywieziony.

Podchorążowie spędzą na Horyzoncie II trzy tygodnie. Spodziewany powrót statku do Gdyni zaplanowano na 9 października. Jest to ostatnia podróż szkoleniowa Horyzonta II w sezonie 2020.  

fot. Piotr Lewandowski

Kierownik praktyki kmdr por. Dariusz Żołnieruk (AMW)

Kierownik praktyki kmdr por. Dariusz Żołnieruk (AMW)

Dowódca Horyzonta II, kpt. ż. w. Andrzej Kardaś (UMG)

Dowódca Horyzonta II, kpt. ż. w. Andrzej Kardaś (UMG)

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
18.09.2020