Podchorążowie na Horyzoncie II

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na statku szkoleniowo-badawczym UMG Horyzont II, przechodzą przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Na Horyzonta II zamustrowało 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Kadrę praktyki tworzy dwójka instruktorów oraz trzech oficerów - wykładowców AMW,  z kierownikiem praktyki kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem. Jest to programowa praktyka specjalistyczna nawigacyjno-astronomiczna. Wszyscy uczestnicy, przed wejściem na pokład,  przeszli obowiązkowe testy medyczne, eliminujące zagrożenie epidemiczne. W programie praktyki przewidziano, po wyjściu na Bałtyk, dwukrotne przejście w Cieśninach Duńskich przez Sund i Wielki Bełt, także zawinięcie do Szczecina, gdzie Horyzont II z podchorążymi zapowiadany jest na 29 września.

Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, przyjął podchorążych bezpośrednio po powrocie z 46 podróży na Spitsbergen. Planowany powrót opóźnił się o 2 dni ze względu na sztormową pogodę, która dopadła statek dwukrotnie - podcza przejścia przez Cieśniny Duńskie i na Morzu Arktycznym poraz w drodze powrotnej także przed wejściem na Bałtyk. Kłopoty wystąpiły także u brzegów fiordu Hornsund, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarna. Przeładunek zaopatrzenia utrudniał nawiany na wody fiordu lód. Także przyjęcie na pokład wracających do kraju  polarników  napotkało na trudności. W ładunku przywiezionym do kraju był m.in. pływający transporter, zatopiony przed laty i wydobyty z dna fiordu. W związku z przestrzeganą przez Norwegów ekologiczną praktyką,  skorodowany wrak transportera, musiał zostać z wyspy wywieziony.

Podchorążowie spędzą na Horyzoncie II trzy tygodnie. Spodziewany powrót statku do Gdyni zaplanowano na 9 października. Jest to ostatnia podróż szkoleniowa Horyzonta II w sezonie 2020.

fot. Piotr Lewandowski

Kierownik praktyki kmdr por. Dariusz Żołnieruk (AMW)

Dowódca Horyzonta II, kpt. ż. w. Andrzej Kardaś (UMG)

A.Gosk