Regaty Kapitanów Żaglowców o Puchar Rektora UMG

fot. Piotr Lewandowski

Słońce na horyzoncie, bezchmurne niebo, wiatr w żaglach i 12 załóg rywalizujących o Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) na wodach Zatoki Puckiej – tak wyglądały Regaty Kapitanów Żaglowców zorganizowane w dniu 19 września w Rewie z okazji 100–lecia UMG.

Na regaty rozegrane w klasie Puck przyjechali z całej Polski kapitanowie polskich żaglowców. Do rywalizacji stanęli: Bartłomiej Skwara (Fryderyk Chopin), Wojciech Maleika (Kapitan Głowacki), Tomasz Magda (Kapitan Głowacki), Jerzy Rakowicz (Pogoria, Fryderyk Chopin, Gedania), Sławomir Rudnicki (Zawisza Czarny), Wiktor Leszczyński (Pogoria, Fryderyk Chopin), Michał Rębiś (ORP Iskra), Rafał Szymański (Dar Młodzieży), Jerzy Idzikowski (Oceania), Tomasz Kosiewicz (Zawisza Czarny), Krzysztof Januszewski  (Morska Służba Ratownicza SAR, Zawisza Czarny) oraz najsławniejszy polski konstruktor żaglowców z całego świata Zygmunt Choreń.

Zmagania załóg obserwowało sześciu byłych rektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Daniel Duda, prof. Piotr Przybyłowski, prof. Romuald Cwilewicz, prof. Józef Lisowski, prof. Janusz Zarębski, aktualne władze UMG JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit oraz Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich prof. Bogumił Łączyński.

Punktualnie o godz. 10:00 w nowym budynku Yacht Club Rewa rozpoczęła się odprawa załóg, które już 30 minut później ścigały się na wodach zatoki Puckiej. Wietrzna pogoda sprzyjała zmaganiom na wodzie. Po kilku rundach wyłoniono zwycięzców.

1. miejsce zdobyła załoga reprezentująca żaglowiec Fryderyk Chopin z kapitanem Bartłomiejem Skwarą, 2. miejsce zajęła załoga reprezentująca żaglowiec Zawisza Czarny z kapitanem Sławomirem Rudnickim, a 3. miejsce załoga reprezentująca żaglowiec Kapitan Głowacki z kapitanem Wojciechem Maleiką. Załoga reprezentująca Dar Młodzieży z kapitanem Rafałem Szymańskim zajęła zaszczytne 6 miejsce.

JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit zwycięskim załogom wręczył pamiątkowe statuetki. Każdy z uczestników regat otrzymał również upominki od Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Rektorzy Uniwersytetu Morskiego w Alei Zasłużonych Ludzi Morza, z Krzyżem Morskim w tle w Rewie. Od lewej: prof. Józef Lisowski, prof. Romuald Cwilewicz, prof. Piotr Przybyłowski, JM Rektor prof. kpt. ż. w. Adam Weintrit, prof. kpt. ż. w. Daniel Duda, prof. Janusz Zarębski

fot. Piotr Lewandowski
fot. Katarzyna Okońska