Uroczyste posiedzenie Senatu UMG z okazji Święta Szkoły i 100 rocznicy polskiego szkolnictwa morskiego

Uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG, fot. Katarzyna Okońska

W dniu 8 grudnia 2020 roku o godz. 11:00 rozpoczęło się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji tradycyjnego Święta Szkoły i 100 rocznicy polskiego szkolnictwa morskiego.

Po wprowadzeniu sztandaru i odegraniu hymnu państwowego przystąpiono do pierwszego punktu uroczystości – odsłonięcia obrazu prof. dr. hab. inż. Janusza Zarębskiego – rektora Uniwersytetu Morskiego w kadencji 2016 – 2020. Tradycją naszej Uczelni jest umieszczanie portretu ustępującego rektora w najważniejszym miejscu w uczelni, jakim jest Sala Senatu. Odsłonięcia obrazu dokonał Jego Magnificencja Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt.ż.w. Adam Weintrit i prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

Następnie, prowadzący uroczystość zaprosił do obejrzenia krótkiego filmu „100 lat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”, który powstał specjalnie na tę okoliczność.

Po projekcji filmu z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Przewodniczący Senatu UMG Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. kpt.ż.w. Adam Weintrit. Następnie głos zabrali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Pan Marek Gróbarczyk oraz biskup Zbigniew Zieliński.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego”, „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego” oraz „Zasłużony Pracownik Uniwersytetu Morskiego” osobom, które przyczyniły się do rozwoju Uniwersytetu Morskiego i szkolnictwa morskiego. Odznaczenia te przyznaje Jego Magnificencja Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt.ż.w. Adam Weintrit.

Medal „Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego” otrzymali:

1. prof. dr inż. kpt.ż.w. Daniel Duda
  2. prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski
  3. prof. dr hab. Andrzej Marsz
  4. Prof. dr inż. kpt.ż.w. Mirosław Jurdziński
  5. Prof. dr hab. Andrzej A. Marsz
  6. dr inż. Andrzej Perepeczko, prof. UMG
  7. dr inż. Andrzej Niewiak

Medal „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego” otrzymali:

1. prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz
  2. prof. dr hab. inż. Józef Lisowski
  3. prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski
  4. prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz
  5. dr inż. kpt.ż.w. Andrzej Królikowski, prof. UMG
  6. o. Edward Pracz
  7. inż. Zygmunt Choreń

Medal „Zasłużony Pracownik Uniwersytetu Morskiego w Gdyni” otrzymali:

1. prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski
  2. Prof. dr hab. Andrzej Grzelakowski
  3. dr hab. inż. Jerzy Czajkowski, prof. UMG
  4. Doc. dr inż. Zygmunt Bendyk
  5. dr inż. Jacek Hałaczkiewicz – 45 lat pracy
  6. mgr Marek Szczepański – 45 lat pracy
  7. Krystyna Witkowska
  8. Zbigniew Wroński
  9. Kazimierz Dopke

Jego Magnificencja Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wręczył również nagrody jubileuszowe dla pracowników uczelni. Nagrody te otrzymali:

1. prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz
  2. prof. dr hab. inż. Józef Lisowski
  3. dr hab. inż. Kazimierz Witkowski
  4. dr inż. Dorota Rabczuk
  5. dr Romuald Zabrocki

Po wręczeniu nagród jubileuszowych rozpoczęto wręczanie dyplomów potwierdzających nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz dyplomów doktorskich. Dyplomy wręczał Prorektor ds. Nauki - dr hab. Dariusza Barbucha, prof. UMG.

W pierwszej kolejności poproszone zostały osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora habilitowanego:

1. Małgorzata Zięba
  2. Piotr Jankowski

Następnie poproszone zostały osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora:

1. Agnieszka Wieczorek
  2. Damian Hallmann
  3. Grzegorz Sikora
  4. Agnieszka Leszczuk-Piankowska

Tradycyjnie, zostały wręczone także nagrody dla studentów wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami w nauce oraz pracą społeczną na rzecz środowiska akademickiego. Nagrody wręczał dr hab inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG - Prorektor ds. Studenckich, a otrzymali je następujący studenci:

Wydział  Elektryczny

1. Jakub Burzyński
  2. Tomasz Muchowski
  3. Michał Gensikowski

Wydział  Mechaniczny

1. Daria Darznik
  2. Marcel Głuchowski
  3. Witold Kmieć

Wydział Nawigacyjny

1. Katarzyna Baran
  2. Natalia Hurec
  3. Krzysztof Bogusławski

Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa

1. Zuzanna Mstowska
  2. Krzysztof Sadowski
  3. Paulina Janduła

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przyznał również nagrody dla doktorantów za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrody otrzymali:

1. Dominika Mesinger
  2. Agnieszka Piotrowska - Kirschling

Po wręczeniu nagród dla studentów i doktorantów przystąpiono do wręczenia medali „Wyróżniający się Absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni” za bardzo dobre wyniki w nauce oraz za wysoką ocenę z egzaminu dyplomowego.” Medale te otrzymali:

1. mgr Joanna Rutkowska
  2. mgr Weronika Kozłowska
  3. mgr Wojciech Koznowski
  4. inż. Ada Sosnowska

Tradycyjnie Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przyznał nagrodę członkom Parlamentu Studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za aktywną działalność i pracę społeczną na rzecz środowiska akademickiego. Nagrody otrzymali:

1. Ada Sosnowska
  2. Zuzanna Mstowska
  3. Kordian Grucza
  4. Krzysztof Sadowski
  5. Marcel Głuchowski
  6. Kamil Zimny

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przyznał także nagrody studentom za wybitne osiągnięcia sportowe rangi krajowej lub międzynarodowej w 2020 roku. Nagrody te otrzymali:

1. Marcin Lange
  2. Szymon Romaniec
  3. Karol Cieślukowski
  4. Bartosz Sadowski
  5. Wiktoria Sagan
  6. Agnieszka Kaszuba

Na tym zakończono uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu.

prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit - Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Marek Gróbarczyk

UMG Zespół ds Promocji