15. edycja międzynarodowej konferencji Summer Safety and Reliability Seminar

W dniach 5-9 września 2021 roku, po raz piętnasty, odbyła się międzynarodowa konferencja Summer Safety and Reliability Seminar – SSARS 2021, której organizatorami był Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa i Niezawodności. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Hotelu „Pod Tężniami” w Ciechocinku.

Po raz drugi konferencja SSARS została przeprowadzona w systemie hybrydowym, umożliwiającym prelegentom i uczestnikom z Francji, Hiszpanii, Meksyku, Niemiec oraz Polski wzięcie udziału w poszczególnych sesjach osobiście lub zdalnie, poprzez platformę MS Teams.

Konferencja SSARS 2021 była okazją do wymiany wiedzy i zaprezentowania nowych wyników metodologicznych oraz ich zastosowania, ukierunkowanych głównie na sprostanie nowym wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa i niezawodności systemów złożonych oraz infrastruktur krytycznych. Program konferencji SSARS 2021 obejmował 7 wykładów plenarnych oraz 5 sesji tematycznych.

Dodatkowo konferencja była rozszerzona o 3-dniowe warsztaty, podczas których zorganizowano dla uczestników kursy tematyczne z zakresu modelowania bezpieczeństwa i procesu operacyjnego infrastruktury krytycznej, modelowania procesu zmian klimatyczno-pogodowych, a także modelowania konsekwencji wypadku infrastruktury krytycznej.

Podobnie jak rok wcześniej, prace przedstawione podczas Summer Safety and Reliability Seminars zostały zebrane w monografii zatytułowanej “Safety and Reliability of Systems and Processes, Summer Safety and Reliability Seminar 2021”, pod redakcją Krzysztofa Kołowrockiego, Magdaleny Bogaleckiej, Ewy Dąbrowskiej i Mateusza Torbickiego. Monografia, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zawiera rozdziały autorstwa naukowców i specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i niezawodności, którzy wyniki swych badań zaprezentowali podczas konferencji SSARS 2021. Monografia składa się z 19 rozdziałów, przedstawiających aktualny stan wiedzy w obszarze niezawodności oraz bezpieczeństwa złożonych systemów i procesów transportowych, a także niezawodności i bezpieczeństwa infrastruktur krytycznych jak również przykłady praktycznego ich zastosowania w upowszechnianiu najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Szczególny nacisk położono na następujące obszary tematyczne:

  1. modelowanie, identyfikację i predykcję niezawodności i bezpieczeństwa złożonych systemów i procesów,
  2. optymalizację bezpieczeństwa i kosztów operacyjnych infrastruktur krytycznych,
  3. niezawodność i bezpieczeństwo systemów i procesów transportowych,
  4. modelowanie zanieczyszczeń środowiska,
  5. modelowanie bezpieczeństwa ludności podczas pandemii covid-19.

Monografia (ISBN 978-83-7421-354-7, e-ISBN 978-83-7421-355-4) udostępniona jest na licencji CC-BY 4.0 z otwartym dostępem do publikacji (open access) pod adresem https://ssars.umg.edu.pl/srsp_monograph.html.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Bogalecka
09.09.2021