Chrzest gdańskich lodołamaczy

JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit 30 listopada 2021 roku wziął udział w uroczystości chrztu czterech nowych lodołamaczy – Pumy, Narwala, Nerpy i Manata będących jednostkami wchodzącymi w skład floty lodołamaczy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Uroczystość odbyła się w przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku na Ołowiance. Wzięli w niej udział m.in. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

- Mamy 8 lodołamaczy, jak nigdy w historii jesteśmy przygotowani na nadchodząca zimę. Dziękuje Ministrowi, że docenia ciężka pracę załóg. Wody Polskie to przede wszystkim pracownicy i ich ciężka profesjonalna praca - podsumował Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Nowe lodołamacze to nowoczesne statki czwartej generacji, doskonale przystosowane do warunków panujących na Dolnej Wiśle. Jednostki wyróżniają się wielofunkcyjnością i innowacyjną konstrukcją. Zmodernizowana flota już w najbliższym sezonie zimowym zapewni większe bezpieczeństwo mieszkańców oraz poprawi komfort pracy załóg.

Łącznie w polskich stoczniach Wody Polskie zamówiły 8 najnowocześniejszych jednostek lodołamaczy dla ochrony przed powodziami zatorowymi: dla Gdańska (czołowy – Puma, liniowe – Narwal, Nerpa, Manat), Szczecina (liniowe – Ocelot i Tarpan) oraz Włocławka (czołowy – Orkan, liniowy – Sokół). Te nowoczesne jednostki zasilą flotę Wód Polskich liczącą obecnie 25 lodołamaczy. Docelowo ma być ich 30.

Dzięki nowoczesnym jednostkom, modernizacji portów i obiektów hydrotechnicznych, pracom utrzymaniowym na rzekach, a także monitoringowi sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, możliwa jest poprawa bezpieczeństwa regionów szczególnie narażonych na występowanie powodzi zatorowych – Dolnej Wisły i Odry Granicznej. Potrzebę prowadzenia akcji lodołamania udowodniła ubiegła zima, kiedy na największych polskich rzekach doszło do wystąpienia niebezpiecznych zjawisk lodowych.

Modernizacja floty to ważny element kompleksowych działań gospodarki wodnej, w tym zimowej ochrony przeciwpowodziowej. Zamiana jednostek wysłużonych na nowoczesne pozwoli skuteczniej przeprowadzać akcje lodołamania i zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom doliny Dolnej Wisły. Pierwsze doświadczenia z eksploatacji nowych jednostek wskazują na dobrą zwrotność statków i lepsze osiągi od dotychczas używanych jednostek. Dwa z nowych lodołamaczy, Puma i Narwal zostały przetestowane w warunkach zimowych podczas akcji na Wiśle w lutym tego roku. Dzięki realizacji projektu gdańska flota lodołamaczy zwiększyła się z pięciu do dziewięciu jednostek, co pozwala pełne zabezpieczenie Regiony Dolnej Wisły. Puma, Narwal, Nerpa i Manat są przygotowane do najbliższego sezonu zimowego.

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Agnieszka Czarnecka
30.11.2021