Dar Młodzieży zacumował przy Nabrzeżu Westerplatte

10 lat minęło od ostatnich odwiedzin Daru Młodzieży w Gdańsku, mieście pochodzenia statku. Najpiękniejszy polski żaglowiec, szkoleniowa jednostka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w dniach 9-11 lipca 2021 roku cumował przy Nabrzeżu Westerplatte w Gdańsku.

Była to ósma wizyta białej fregaty w Gdańsku. Przy Nabrzeżu Westerplatte żaglowiec zacumował 9 lipca br. o godzinie 9:30. Powitali go tu licznie zgromadzeni mieszkańcy Gdańska oraz turyści, którzy skorzystali również z możliwości bezpłatnego zwiedzenia najsłynniejszej polskiej fregaty. Do Gdańska „Dar Młodzieży” wprowadził nowy komendant statku kpt. ż.w. dr Artur Król, ten sam, który dowodził żaglowcem podczas ostatniej wizyty fregaty w Gdańsku w roku 2011.

Możliwość spotkania ze statkiem mieszkańcy Gdańska będą mieli częstszą, jak do tej pory. Bogumił Łączyński, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zapowiedział wzmocnienie związków Daru Młodzieży z Gdańskiem: Chcemy wzmocnić nasze związki z Gdańskiem, miastem, w którym rozpoczęło się życie najpiękniejszej polskiej fregaty. Planujemy, aby Dar Młodzieży co najmniej trzy razy w roku cumował w Gdańsku, gdzie będzie można go zwiedzać – na przykład podczas Jarmarku Dominikańskiego.

„Dar Młodzieży” obchodził niedawno swoje 39 urodziny. Uroczyste podniesienie bandery na tym szkolnym żaglowcu miało miejsce 4 lipca 1982 roku w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim. Do dzisiaj Nabrzeże Pomorskie stanowi stałe miejsce postoju fregaty. Następca „Lwowa” i „Daru Pomorza” został zbudowany w Stoczni Gdańskiej od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna. Projektowania, tego zupełnie nowego typu statku w polskiej praktyce stoczniowej, podjął się inż. Zygmunt Choreń, młody projektant gdańskiej stoczni, żeglarz, świeżo po udziale w regatach dookoła świata. Wsparcia udzielali mu weterani pierwszego „Daru”, wieloletni komendant Kazimierz Jurkiewicz, ostatni komendant Tadeusz Olechnowicz (później pierwszy komendant nowego „Daru”) i członkowie załogi „białej fregaty”.

Historia służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji morskiej polskiej młodzieży to opowieść łącząca wszystkie oceany i kontynenty: udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach, pływanie po najtrudniejszych akwenach i pisanie wielkiej historii polskiej bandery. Na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników białych żagli podczas wizyt w odwiedzanych portach.

Do Gdańska „Dar Młodzieży” zawijał 8 razy. Po raz pierwszy przy nabrzeżu na Westerplatte, statek cumował 1 września 1988 roku, uczestnicząc w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po siedmiu latach, jesienią 1995 roku, zawinął do Gdańska ponownie, a dwa lata później, w 1997 roku uświetnił zlot żaglowców zorganizowany z okazji 1000-lecia Gdańska.

We wrześniu 1998 roku, cumując w Gdańskiej Stoczni Remontowej, podejmował na pokładzie prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Portugalii Jorge Sampaio. Był to rodzaj rewizyty – kilka miesięcy wcześniej „Dar Młodzieży” wzmacniał polską obecność na EXPO w Lizbonie – także tam na pokładzie gościł prezydent Kwaśniewski, podejmując portugalskich polityków. Był to gorący czas zabiegów Polski o poparcie w staraniach o przyjęcie do NATO i „Dar Młodzieży” pełnił rolę ambasadora Polski.

Ponownie w Gdańskiej Stoczni Remontowej fregata zacumowała 22 czerwca 1999 roku,  uświetniając ceremonię chrztu nowego statku szkolnego gdyńskiej uczelni „Horyzont II”. Na następną wizytę „Daru Młodzieży” Gdańsk czekał 12 lat. W 2011 r. żaglowiec zawinął tutaj dowodzony przez kpt. ż.w. dr. Artura Króla. 10 lat później, w piątek 9 lipca 2021 r., właśnie komendant Artur Król ponownie wprowadził „Dar” do Gdańska.  

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Beata von Schada Borzyszkowska
09.07.2021