Prof. Krzysztof Czaplewski prezydentem IAIN

W dniu 9 listopada 2021 Prezydentem International Association of Institutes of Navigation na lata 2021-2024 został dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, prof. UMG, przewodniczący Polskiego Forum Nawigacyjnego.

Podczas odbywającego się co trzy lata Zgromadzenia Ogólnego International Association of Institutes of Navigation  (iainav.org) wybrano nowe władze na lata 2021-2024.

Prezydentem został Krzysztof Czaplewski (PFN), wiceprezydentem seniorem został Zhang Baochen (CIN), wiceprezydentami - Salvatore Gaglione (IIN) oraz Aiden Morrison (NNF), Sekretarzem Generalnym - Hesham Hell (AIN), Skarbnikiem - Tom Willems (NIN), a ustępującym Prezydentem był John Pottle (RIN).

Omówiono również:

• strategię stowarzyszenia na lata 2021-2024,
  • zatwierdzono wydatki z lat 2018-2021 i określono plan finansowy na następną kadencję,
  • podsumowano pracę reprezentantów stowarzyszenia w ICAO, ICG (UNOOSA), IHO, IMO, ITU oraz US PNT Advisory Board.

Podczas odbywającego się w trybie zdalnym posiedzenia przyznano nagrody John Harrison Award dla Prof. Terry Moore z RIN oraz Necho Award dla Prof. Böjre Forssell z NNF.

Osoby zasłużone dla Stowarzyszenia zostały wyróżnione honorowym członkostwem: Prof. Terry Moore (RIN), Prof. Böjre Foreesll (NNF), Prof. Yasuo Arai (JIN), Ms. Aliene de Bievre (RIN).

Podczas zgromadzenia wysłuchano informacji o stanie przygotowań do 17. Światowego Kongresu IAIN, który odbędzie się w Pekinie w 2024. Podjęto również decyzję, aby 18. Światowy Kongres (18th IAIN World Congress) w 2027 roku został zorganizowany przez Polskie Forum Nawigacyjne w Krakowie. Będzie to pierwszy raz, kiedy najważniejsza dla środowiska nawigatorów impreza tej rangi odbędzie się w Polsce.

International Association of Institutes of Navigation (IAIN) jest organizacją pozarządową typu non-profit, zrzeszającą krajowe i międzynarodowe instytuty i organizacje, których celem jest wspieranie działalności człowieka na lądzie, morzu, w powietrzu i w kosmosie poprzez rozwój i rozpowszechnianie nauki i praktyki nawigacji oraz powiązanych technik informacyjnych. W skład stowarzyszenia wchodzą 34 organizacje z całego świata. IAIN posiada swoich stałych przedstawicieli w ICAO, ICG (UNOOSA), IHO, IMO, ITU oraz US PNT Advisory Board (jeden z organów zarządzających systemem GPS). Stowarzyszenie organizuje w cyklach 3-letnich światowe kongresy, których organizację rozpoczęły w 1957 roku 3 instytuty: angielski, francuski i niemiecki. Rozwój współpracy między instytutami z całego świata doprowadził do formalnego powołania w 1975 roku Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytutów Nawigacyjnych.

Jednym z członków tego stowarzyszenia jest Polskie Forum Nawigacyjne (pnf.gdynia.pl), którego przewodniczący dzisiaj został wybrany Prezydentem IAIN, pierwszym z Europy Wschodniej od 1975 roku.

Krzysztof Czaplewski jest profesorem UMG, Przewodniczącym Polskiego Forum Nawigacyjnego (od 2014 roku), członkiem The International Advisory Council PNT Foundation, Alexandria USA (www.rntfnd.org). Ponadto pełnił funkcje przewodniczącego Zarządu Europejskiej Grupy Instytutów Nawigacyjnych (www.eugin.info) w latach 2012-2015, 2019-2021 oraz wiceprezydenta IAIN w latach 2018-2021.

A. Czarnecka