„Polska Marynarka Handlowa 1939-1945. Zbiór studiów”, tom II

Na „Darze Pomorza” 21 września (wtorek), o godz. 17 odbędzie się promocja ostatniej książki prof. dr. hab. Jana Kazimierza Sawickiego, wieloletniego kierownika Pracowni Historii WSM i AKM, zmarłego w kwietniu br.  Profesor nie zdążył wydać swego ostatniego dzieła, zrobiła to w jego imieniu żona p. dr Jolanta Sawicka i zaprasza na spotkanie. Wstęp wolny.

Nagła śmierć przerwała w biegu życie nieprawdopodobnie twórcze – wypełnione tym rodzajem aktywności i pasji, który służy innym. Profesor bowiem, sięgając do rozproszonych źródeł, opracowywał je, porządkował, analizował, opisywał, dając innym tak bezcenną bazę jak np. „Podróże polskich statków w latach 1939-1945”, wydane w 1989 r. przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne czy sześć tomów „Kadr morskich Rzeczypospolitej”, które niemal jak biblie leżą na biurku każdego historyka od spraw morskich.

„Ratownictwo morskie w Polsce” to dwutomowa, ponad 800-stronicowa źródłowa praca, oparta na imponującej literaturze i gruntownej kwerendzie archiwalnej, a przy tym napisana tak, że czyta się ją jak sensację. Bo prof. Jan Kazimierz Sawicki był nie tylko badaczem spraw morskich, ale także utalentowanym pisarzem marynistą, autorem książek: „Pod flagą komodora”, „Zdrada alianckiej bandery”, „S/s Tobruk w konwojach śmierci”…

Jego dumą była seria wydawnicza „Księgi Floty Ojczystej”, którą stworzył i która urosła do prawie 80 tomów, a jej logo stało się symbolem dobrej marynistyki.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Sokołowska
13.09.2021