Prof. Henryk Śniegocki prezesem Polskiego Rejestru Statków

Wieloletni prorektor ds. morskich i profesor naszej Uczelni, ostatnio dyrektor Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji Morskiej UMG, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki został prezesem spółki Polski Rejestr Statków S.A., jednej z najstarszych instytucji morskich w naszym kraju.

Profesor Śniegocki jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej z 1977 roku. Od tego też roku związany jest etatową pracą z uczelnią (z przerwami na pływanie we flocie). Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery na statkach szkoleniowych - od instruktora i oficera „Daru Pomorza", poprzez funkcje oficerskie na statkach „Horyzont", „Zenit", „Horyzont II", aż po stanowisko komendanta fregaty "Dar Młodzieży".

Od 1990 roku kapitan żeglugi wielkiej, pływał w PLO, PŻM oraz u  zagranicznych armatorów. Nauczyciel akademicki - od stanowiska starszego wykładowcy po profesora nadzwyczajnego. Przez wiele lat pełnił funkcję prorektora ds. morskich oraz prezesa uczelnianej spółki Studium Doskonalenia Kadr. Aktywny w pracy dydaktycznej oraz międzynarodowej współpracy naukowo-dydaktycznej i eksperckiej.

Ma także w zawodowym dorobku pracę w administracji morskiej oraz udział w wielu znaczących projektach m.in. związanych z utworzeniem Systemu Kontroli Ruchu Statków (VTS) Zatoki Gdańskiej, zarządzania bezpieczeństwem na obszarze Zatoki Pomorskiej, badaniach symulacyjnych toru podejściowego oraz cumowania statku klasy Triple E w DCT Gdańsk, bazy promowej w porcie Gdynia czy budowy portu związanego z kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Tematyka bezpieczeństwa żeglugi dominująca w dotychczasowej pracy badawczej Henryka Śniegockiego oraz praktyka zdobyta na morzu oraz w eksploatacji statków to istotny zawodowy kapitał nowego prezesa PRS.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A. Czarnecka
20.07.2021
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: