Sukcesy uczelnianych załóg w klasie Omega

Dzięki możliwości pożyczenia jachtu w tym sezonie w kilku imprezach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski w klasie Omega Standard startował pracownik KLiST Jędrzej Charłampowicz. W każdych regatach sklasyfikowanych było przynajmniej 20 jachtów, dowodzonych przez bardzo doświadczonych zawodników - byłych medalistów regat rangi Mistrzostw Polski, Europy oraz świata.

W swoim debiucie w ramach Memoriału Juliusza Sieradzkiego w Pucku załoga dowodzona przez Jędrzeja Charłampowicza świetnie żeglowała zapewniając sobie zwycięstwo przed ostatnim wyścigiem regat. Zdecydowana przewaga na awenie zatokowym rozbudziła ambicje.

W kolejnej edycji - podczas regat w Nysie rozgrywanych przy bardzo słabych, zmiennych i trudnych do przewidzenia warunkach, po zaciętej walce Nasza załoga zakończyła rywalizację na miejscu 5. nieznacznie przegrywając regaty.

Wisienką na torcie miały być rozgrywane w Zbąszyniu Mistrzostwa Polski, na które przyjechać miało również kilku świetnych zawodników niepływających na co dzień na Omedze. Regaty zaczęły się od pecha - kilka elementów jachtu zaczęło się "sypać" (z uwagi na wiek). Niestety z racji braku znajomości jachtu nie można było przewidzieć takiego stanu rzeczy. Po wstępnej naprawie udało się przygotować łódkę. W trakcie regat pech nie opuszczał uniwersyteckiej załogi - albo przerywano wyścig, który był prowadzony ze zdecydowaną przewagą przez naszą załogę, albo ktoś łamał przepisy wpływając w naszą załogę na starcie... Oczywiście "złej baletnicy, to i rąbek u spódnicy", jednak wiele z tych elementów było nie do przewidzenia i finalnie znacznie wpłynęły one na wynik. Walka trwała do samego końca, przed ostatnim, dziewiątym wyścigiem, aż pięc załóg miało szansę na wygranie regat. Finalnie załoga dowodzona przez Jędrzeja Charłampowicza zakończyła rywalizację w Mistrzostwach Polski na 4. miejscu przegrywając złoty medal w ostatnim, bardzo nieprzewidywalnym pod względem zmian wiatru, wyścigu. Wynik ten należy i tak postrzegać jako swoisty sukces - wszak żeglowali na pożyczonej, starej łódce, w stawce "omegowych wyjadaczy" pływających na swoich jachtach kolejne sezony.

Warto nadmienić, iż w kategorii Omega Sport w Mistrzostwach Polski na stanowisku trymera spinakera startował również student Wydziału Mechanicznego Bartosz Sadowski. Załoga, w której żeglował niespodziewanie zdobywa srebrny medal!

Fot. Wojciech Modelski

A.Szklarski