Akademicki Chór UMG wystąpił z Andreą Bocellim

Akademicki Chór UMG wystąpił w tym roku z włoskim tenorem już dwukrotnie, 19 sierpnia na Stadionie PGE Narodowy i tydzień później, 27 sierpnia na Arenie TAURON w Krakowie. To nie koniec wspólnych koncertów – w tym roku Chór będzie towarzyszył artyście podczas jego koncertu w Ergo Arenie w Gdańsku.

Ponad 30 tysięcy widzów przybyło na stadion PGE Narodowy, by wysłuchać niepowtarzalnego koncertu Andrea Bocellego. Artyście towarzyszył 60-osobowy zespół Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz 70 instrumentalistów Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadził maestro Marcello Rota. Wspólne próby odbyły się w przeddzień koncertu.

- Oba wydarzenia mogę określić mianem niepowtarzalnych i jedynych w swoim rodzaju. Myślę zarówno o atmosferze koncertów, towarzyszących im emocjach, jak i włożonej pracy zespołu, ich trudu, zmęczenia, ale też ogromnej radości i satysfakcji. Inaczej odbierają koncert widzowie, inaczej patrzymy na niego my – stojąc na scenie, śpiewając, słuchając siebie nawzajem, słuchając śpiewu Bocellego i patrząc na dłonie dyrygenta, który prowadzi nasze głosy – mówi dr Karol Hilla, dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Jestem bardzo dumny z zespołu. Oba występy były pokazem jego możliwości i dowodem profesjonalnego podejścia chórzystów. Przy okazji pobiliśmy rekord. Jeszcze żaden Chór w Polsce nie śpiewał przed tak wielką, ponad 30-tysięczną publicznością podczas biletowanego koncertu!

Włoskiemu artyście towarzyszyli na scenie wyjątkowi goście – jego syn Mateo, który wspólnie ze sławnym ojcem wykonał takie hity, jak „Fall On Me” czy „Perfect Symphony”, sopranistka Francesca Maionchi, baryton Gianfranco Montresor, wokalistka Red oraz tancerze.

Publiczność oklaskiwała wykonanie arii operowych i części chóralnych z „Trubadura", „Tosci", „Andrei Cheniera" czy „Traviaty". Słuchaczy zachwyciły pieśni neapolitańskie oraz największe klasyki z repertuaru tenora „Nessun Dorma" z opery „Turandot" G. Pucciniego oraz „Con te partiro", wyśpiewane wspólnie z Francescą Maionchi. W wybranych utworach głosowi Bocellego towarzyszyła gra uzdolnionej ukraińskiej skrzypaczki Anastasiji Petryshak.

Dyrygent dr Karol Hilla zachęca do spróbowania swoich sił w Chórze: – W rozmowach z moimi chórzystami często pada stwierdzenie, że Chór pozytywnie zmienia życie i otwiera nowe horyzonty. Spójrz w kalendarium Chóru na stronie uniwersyteckiej, napisz do nas na naszym profilu FB, odwiedź nas na próbie. W najbliższym czasie czekają nas przygotowania do Sambor Festiwal, w planach koncerty z orkiestrami w Gdańsku i Poznaniu oraz listopadowy koncert z Andreą Bocellim. W dalszych planach jest nagranie płyty oraz przekładany ze względu na pandemię wyjazd do Nowego Yorku. Z Chórem UMG nie ma nudy! – konkluduje dr Karol Hilla.

fot. Jakub Janecki, @Prestige MJM

B. von Schada Borzyszkowska