„Dar Młodzieży” wraca z ostatniego w tym roku rejsu

„Dar Młodzieży” wraca z ostatniego w tym roku rejsu

W dniu 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego Uczelni na pokładzie.

„Dar Młodzieży” wraca z szóstej już w tym roku podróży szkoleniowej. Swój ostatni w tym roku rejs szkoleniowy żaglowiec rozpoczął 30 sierpnia br., po wypłynięciu z Gdyni, zawinął do portów w Hamburgu oraz w Gdańsku. W dniu 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 statek przybije do portu w Gdyni.

Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni co roku zabiera na swój pokład młodych praktykantów, uczniów szkół morskich oraz studentów Uczelni własnej oraz partnerskich – w tym roku studentów z Hogere Zeevaartschool z Antwerpii.

Poza nimi, praktyki morskie na „Darze Młodzieży” odbyli w tym roku uczniowie  Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz młodzież z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.

Aby zrealizować zaplanowane na ten rok praktyki, „Dar Młodzieży” odbył 6 podróży szkoleniowych, zawijając do następujących portów: Antwerpia, La Coruna, Kopenhaga, Gdańsk, Rouen, Kiel, Esbjerg, Harlingen, Vlissingen, Aalborg, Rostock, Bremerhaven, Szczecin, Hamburg. Fregata przepłynęła w 2022 roku 8 914 Mm.

Praktykę na statku odbyło w tym roku 549 studentów i uczniów.

W lipcu 2022 roku „Dar Młodzieży” świętował jubileusz swojego 40-lecia - dokładnie 4 lipca 1982 roku przy Nabrzeżu Pomorskim, miejscu do dzisiaj stanowiącym stałe miejsce postoju fregaty, podniesiona została na statku polska bandera.

Z okazji tegorocznego jubileuszu, żaglowiec udostępnił swój pokład zwiedzającym podczas Dni Otwartych zorganizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni w maju br. W dniu 30 czerwca br. z kolei miała miejsce uroczystość podniesienia bandery dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat. Tego dnia została również odsłonięta pamiątkowa tablica jubileuszowa z okazji 40-lecia białej fregaty w służbie szkolnictwa morskiego, ufundowana przez „Fundację Lechosława Bar Wsparcia Edukacji Morskiej”. 

W dniu 8 października 2022 roku statek będzie gospodarzem uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 swojej Uczelni, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. von Schada Borzyszkowska
29.09.2022