Jubileuszowy Konwent Morski

W dniu 27 czerwca 2022 roku odbył się Konwent Morski, podczas którego świętowano 5. rocznicę jego działalności. W uroczystości uczestniczył Premier RP Mateusz Morawiecki, a w spotkaniu wziął udział JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Konwent Morski, który miał miejsce w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poświęcony był omówieniu przyszłości floty polskiej Marynarki Wojennej oraz zaawansowaniu budowy polskich promów oraz zabezpieczenia kadr dla polskiego przemysłu okrętowego.

Gośćmi wydarzenia byli m.in. Arcybiskup Metropolita Gdański dr Tadeusz Wojda, p. Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej oraz Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski. W spotkaniu wzięli udział również rektorzy pomorskich uczelni wyższych - Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej. Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentował JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Konwent Morski jest organem doradczym Ministra Infrastruktury. Został powołany w 2016 roku zarządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jego skład wchodzą specjaliści z branży morskiej. Zadaniem Konwentu jest opiniowanie kluczowych kierunków działania resortu gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej oraz przedkładanie projektów koncepcji rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo. Przewodniczącym Konwentu Morskiego jest kpt. ż.w. inż. dr h.c. Zbigniew Sulatycki.

Spotkanie było okazją do wręczenia przez Prezesa Rady Ministrów Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości osobom szczególnie zasłużonym dla gospodarki morskiej. Premier Mateusz Morawiecki wyraził swoje uznanie dla pracy członków Konwentu Morskiego i zaangażowanie w wykorzystywanie możliwości potencjału morskiego Polski.

Spotkanie zakończyła wypowiedź kpt. ż.w. inż. dr. h.c. Zbigniewa Sulatyckiego, który podkreślił wagę inicjowanych inwestycji gospodarczych oraz wspólnego działania instytucji i służb dla dobra Ojczyzny.

Fot. Pomorska Policja

B. von Schada Borzyszkowska