Koło Naukowe e-Biznesu żeglowało na Neście

W dniach od 27 do 29 czerwca 2022 roku, grupa studentów, członków Koła Naukowego e-Biznesu działającego na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości, zaokrętowała na flagowy jacht naszej Uczelni i popłynęła w kilkudniowy rejs po Zatoce Gdańskiej.

Pogoda dopisywała, humory również, więc rejs był bardzo udany i pouczający. Pierwszy postój zaplanowano na kotwicowisku w Rewie, gdzie korzystając z pięknej pogody, zażywano kąpieli w morzu, a następnie wykorzystując ponton pokładowy Nesta, eksplorowano Cypel Rewski, gwarowo nazywany Szperkiem

W kolejnym dniu, po podniesieniu kotwicy, już w drodze na otwarte wody Zatoki Gdańskiej, Nest natknął się na swobodnie dryfującą łódź wędkarską. O znalezisku powiadomiono Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa i na życzenie dyżurnego operacyjnego SAR, Nest pozostawał w asyście dryfującej łodzi aż do przybycia ratowników SAR, którzy odholowali znalezioną łódź do bezpiecznej przystani w Rewie. To była bardzo pouczająca przygoda, mająca również aspekt szkoleniowy. Studenci, którzy w większości pierwszy raz w życiu byli na jachcie morskim, mieli okazję w praktyce zaznajomić się z obowiązującymi procedurami radiowymi i zobaczyli, jak wygląda współpraca jachtu z Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym SAR.

Następnie Nest odwiedził port w Helu, gdzie na załogę czekały atrakcje związane ze Świętem Miasta, które akurat tam obchodzono. Jednym z wydarzeń związanym z obchodami było tradycyjne święcenie kutrów, łodzi rybackich i jachtów. Nest ze swoją załogą oczywiście wziął udział w tym wydarzeniu. Dzięki temu krótką, ale bardzo sympatyczną wizytę na pokładzie, złożył proboszcz helskiej parafii ojciec Ireneusz Główczewski OFM. Niestety, czas naglił i trzeba było wracać do macierzystego portu w Gdyni, gdzie też zakończono rejs i wyokrętowano załogę.

Wszyscy studenci i studentki, schodząc z jachtu, zgodnie twierdzili, że rejs był wspaniałą przygodą i na pewno jeszcze na Nesta wrócą.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Szklarski
04.07.2022