Konferencja Wind Europe 2022 w Bilbao

Spotkania dotyczące tematyki morskiej energetyki wiatrowej, zielonego wodoru, a także przyszłości współpracy międzyregionalnej i form jej realizacji miały miejsce podczas czterodniowej konferencji Wind Europe 2022 w Bilbao.

Konferencja odbyła się w dniach 4-8 kwietnia 2022 roku. Obok przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podmorskiego (Departamentu Rozwoju Gospodarczego), Agencji Rozwoju Pomorza oraz Invest in Pomerania w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele pomorskich firm i uczelni. Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentował podczas tego wydarzenia prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju.

Wizyta w Bilbao miała dwa cele: udział w targach Wind Europe Annual Event 2022 in Bilbao oraz udział w wizytach towarzyszących zorganizowanych przez agencję Basque Trade & Investment dla delegacji z województwa pomorskiego.

W czasie rozmów uzgodniono, że agencja Basque Trade & Investment będzie pośrednikiem w kontaktach pomiędzy UMG a uczelniami z kraju Basków (trzy uczelnie), których celem będzie uzgodnienie i podpisanie umów o współpracy.

W ramach konferencji prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk uczestniczył między innymi w warsztatach NOKII „Challenges in communications offshore workchop”. W bezpośredniej rozmowie z przedstawicielem NOKII uzgodniono, że również w tym przypadku zostanie podpisane porozumienie o współpracy.

Wizyty towarzyszące:

Port morski Bilbao pełni funkcję hiszpańskiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, a w najbliższej przyszłości ma pełnić funkcję portu dla zielonego wodoru. To największy port kontenerowy Hiszpanii - odpowiada za 37% transportu morskiego oraz za 15% wymiany handlowej z Wielką Brytanią. Tworzy węzeł intermodalny doskonale skomunikowany z resztą kraju. Na terenie portu znajdują się: terminal kontenerowy, terminal LNG oraz port instalacyjny dostosowany do transportu ładunków ponadgabarytowych. Najbliższe wyzwanie dla władz portu stanowi stworzenie portu zielonego wodoru, co będzie fundamentem gospodarki wodorowej Hiszpanii.

  • Tekniker - członek the Basque Research and Technology Alliance (celem wizyty było zapoznanie się z Wind Box – advanced test and validation center for wind power)

Centrum B+R Tekniker oraz inkubator Wind Box stanowią miejsce badań dla firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Tekniker (organizacja pozarządowa finansowana ze środków centralnych - rządu Hiszpańskiego, Kraju Basków oraz projektowych - w zależności od prac zleconych przez przedsiębiorstwa) wspiera firmy hiszpańskie w zakresie testowania i wdrażania innowacji w morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z testowanych elementów jest opracowanie mieszanki odpowiadającej za utworzenie hydrofobowej nanopowłoki przeciwdziałającej oblodzeniu łopat turbin, dzięki czemu zwiększa się efektywny czas pracy pojedynczej wieży. W centrum są testowane i atestowane turbiny wiatrowe, a jego głównym partnerem jest Siemens Gamesa – producent turbin wiatrowych.

Konstrukcja pływającej platformy została wykonana w żelbetonie i stanowi stabilną konstrukcję dla wieży wiatrowej. To doskonała alternatywa dla dużych głębokości, gdzie nie ma możliwości przytwierdzenia wieży wiatrowej do dna. Zdobyte doświadczenie ma pozwolić skonstruować platformy pozwalające na rozmieszczenie wież o mocy w przedziale 10 – 15 MW.

  • Tecnalia - (wizyta w laboratorium badawczo-rozwojowym OZE i mikrosieci)

Park naukowo-technologiczny TECNALIA składa się z 9 budynków zlokalizowanych w całym regionie. Jest siedzibą start-upów, których zadaniem jest realizacja badań, projektów, prezentacja i wdrażanie nowatorskich rozwiązań. Instytucja posiada olbrzymią halę, w której są prezentowane odkrycia, modele, założenia projektowe potencjalnym partnerom biznesowym.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

T. Tarasiuk
26.04.2022